Т ежки боеве с танкове и артилерия избухнаха тази нощ между арменски и азербайджански сили по фронтовата линия в сепаратисткия анклав Нагорни Карабах в Азербайджан, предадоха агенциите Ройтерс и Асошиейтед прес.
Двете страни се обвиниха взаимно за нарушаването на прекратяването на огъня и съобщиха за жертви.
Според военни източници в Нагорни Карабах арменската противовъздушна отбрана е свалила азербайджански хеликоптер, но Азербайджан отрече, посочва Ройтерс.
Министерството на отбраната в Ереван съобщи, че азербайджанските сили използвали бойни самолети, танкове и артилерия, за да навлязат в Нагорни Карабах. Арменското министерство заяви, че „азербайджанските власти носят цялата отговорност за рязкото засилване на напрежението”.
Според азербайджанското министерство на отбраната боевете избухнали, когато арменските сили изстреляли артилерийски снаряди и мини през фронтовата линия. Говорител на министерството каза пред АП, че някои от снарядите попаднали в райони, населени с цивилни.
#Armenia says 18 of its soldiers killed in clashes with #Azerbaijan’s troops in the #Nagorno-#Karabakh region. https://t.co/ktsVgg1YIP
— Haidar Sumeri (@IraqiSecurity) April 2, 2016
Войната за Нагорни Карабах – анклав в Азербайджан, контролиран от арменски сили и местни етнически арменци – започна през 1991 г., след разпадането на Съветския съюз,
припомня Ройтерс. В нея загинаха около 30 000 души. През 1994 г. огънят бе прекратен, но на преговорите за уреждане на конфликта под егидата на ОССЕ няма напредък.
Азербайджан, който има значителни петролни залежи и чийто бюджет за отбрана е по-голям от целия бюджет на Армения, периодично заплашва, че ще превземе със сила сепаратисткия Нагорни Карабах, ако преговорите не дадат резултат, добавя АФП.
Руският президент Владимир Путин е дълбоко обезпокоен
от съобщенията за възобновяване на бойните действия в Нагорни Карабах, заяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Президентът призовава страните в конфликта незабавно да прекратят огъня и да проявяват сдържаност, добави Песков.
В рамките на усилията на Русия по нормализиране на обстановката в Нагорни Карабах външният министър Сергей Лавров е разговарял с колегите си от Армения и Азербайджан и ги е призовал да повлияят за прекратяване на насилието, съобщи външното министерство.
Министерството на отбраната на Армения съобщи за ожесточени сблъсъци между азербайдажанската армия и силите на непризнатата република Нагорни Карабах. Азербайджанското министерство на отбраната съобщи, че Армения е подложила на интензивен артилерийски обстрел населени местa.
WATCH Tanks are in Nagorno-#Karabakh region as the conflict escalates https://t.co/ce2uqnFXQp #KarabakhNow pic.twitter.com/R95NgogBFH
— Sputnik (@SputnikInt) April 2, 2016
Във връзка с изострянето на конфликтната ситуация руският министър на отбраната Сергей Шойгу е провел спешни телефонни разговори с арменския си колега Сейран Оханян и с министъра на отбраната на Азербайджан генерал-полковник Закир Хасанов. Те са обсъдили нуждата от неотложни мерки за стабилизиране на ситуацията в зоната на конфликта, съобщава пресслужбата на руското министерство на отбраната.
По-късно азербайджанското министерство на отбраната съобщи, че Азербайджан е установил контрол над редица стратегически височини и населени места в Нагорни Карабах.
В боевете с арменските сили са унищожени 6 арменски танка, 15 артилерийски установки и инженерни укрепления и са убити и ранени над 100 арменски войници, добави азербайджанското министерство на отбраната.
Убити са 12 азербайджански войници и е свален азербайджански хеликоптер. Освен това азербайджански танк се е натъкнал на мина. Министерството заяви, че има убити и ранени и сред цивилното население, но не съобщи данни за броя им.
Говорителят на президента на отцепилата се от Азербайджан република Нагорни Карабах Давид Бабаян съобщи, че при азербайджански обстрел с ракети „Град” е убито момче на около 12 години, а други две деца са ранени, предаде Асошиейтед прес. Бабаян определи боевете като най-тежките от 1994 г., когато приключиха бойните действия между Армения и Азербайджан за Нагорни Карабах.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!