А нтиправителствени демонстранти в Тайланд прекъснаха електрозахранването на сградата на управлението на националната полиция и на съседната полицейска болница в столицата Банкок, предаде Ройтерс.
Говорител на полицейската централа потвърди, че протестиращите са прекъснали няколко електрически кабела и че сградата ползва електроенергия от собствени генератори.
През последните дни няколко хиляди демонстранти, настояващи за оставката на кабинета, обсадиха различни министерства и ведомства в столицата Банкок и блокираха дейността им. Противниците на правителството смятат, че бившият премиер Таксин Шинаватра, брат на настоящата министър-председателка Инглук Шинаватра, се опитва да влияе на управлението на страната. Таксин живее в изгнание, за да не бъде съден в родината си. Демонстрациите сега са най-големите след тези от 2010 г., когато се стигна до сблъсъци и над 90 души загинаха.
По-рано днес
правителство безпроблемно оцеля след вот на недоверие в парламента.
Министър-председателката трябваше да събере повече от половината гласове, тоест над 246 от 492-та гласа в долната камара на парламента, за да спечели вота. Тя получи 297 гласа в своя подкрепа срещу 134 гласа против нея. Това не бе трудно, предвид, че управляващата коалиция разполага с 299 места в долната камара.
Вотът на недоверие беше внесен от опозиционната Демократическа партия. По време на парламентарното заседание Инглук Шинаватра
отхвърли всички обвинения в корупция и несамостоятелност
и защити икономическите схеми на правителството, които опозицията критикува, предаде ИТАР-ТАСС.
Същевременно лидерът на протестиращите Сутеп Таугсубан, един от ръководителите на Демократическата партия, заяви, че изключва всякакви преговори с правителството или други партии.
Вчера Шинаватра обяви, че тайландското правителство е готово да преговаря с опозиционерите и ги приканва да вдигнат блокадата на правителствените сгради. Готови сме да започнем диалог с протестиращите, за да преодолеем кризата, каза Шинаватра.
В Банкок и трите прилежащи до столицата провинцииме въведен режим на засилени мерки за сигурност, който ще остане в сила поне до 31 декември 2013 г. Режимът изключва възможността на територията, обхваната от действието му, да се провеждат митинги, демонстрации, акции на гражданско неподчинение. Полицията пък получава правото незабавно да задържа всеки, който представлява опасност за сигурността. Режимът бе въведен то тайландското правителство на 25 ноември заради ситуацията около политическите протести в столицата.