К итайският президент Си Дзинпин беше избран за втори петгодишен мандат начело на държавата властващата комунистическа партия (ККП) в края на конгреса й.
Наред с това името на Дзинпин и неговите доктрини бяха вкарани в партийния устав, което го превръща в най-влиятелният китайски лидер от основателя на съвременната страна Мао Дзедун насам.
Големи промени и култ към личността идват в Китай
Китай откри първата си военна база в чужбина, мястото не е случайно
Самият Дзинпин в началото на прогреса обяви започването на „нова ера” в азиатската велика сила, в която да се посрещнат нуждите на китайците както материално, така и културно.
Китай ще води активна политика по стимулирането на икономическото развитие в страната и по света, заяви президентът след преизбирането си.
“Мислите на Си Дзинпин за социализма с китайски характеристики в нова ера” вече са част на от партийния устав, като те обуславят досегашните политики на лидера. По този курс ще се продължи и по пътя към превръщането на Китай в световна суперсила, поет от президента.
China just wrote President Xi Jinping's philosophy into the constitution and now he’s the most powerful leader since Mao Zedong. pic.twitter.com/8NbHBGXvjj
— AJ+ (@ajplus) October 24, 2017
Знаковите политики на Си са борбата с корупцията в партията, в рамките на която дори висши функционери попаднаха затвора. Той отмени политиката за до едно дете в семейство, за да се бори със застаряването и забавянето на икономическия растеж в огромната страна.
Наред с това чрез външни инвестиционни проекти влиянието на Китай продължава да се разширява, а неспира и модернизирането на армията на страната.
Самата индоктринация на името му в устава вероятно означава, че управлението на 64-годишния Си ще продължи отвъд новия му петгодишен мандат до 2022.
Участниците в конгреса гръмогласно заявиха липсата на възражения за въвеждането на идеите на президента в устава, когато бяха попитани затова от трибуната.
China's ruling Communist Party has made Xi Jinping the most powerful leader since Mao Zedong pic.twitter.com/AR6GaSMYXc
— The Economist (@TheEconomist) October 24, 2017
„Не сме стигнали до момент като през Културната революция, когато се обожествяват плодове манго, докоснати от Мао Дзедун. Определено обаче виждаме движение към нов тип политика, който е повлиян от ерата на Мао”, смята американският експерт по китайска политика Джуд Блашет, цитирана от „Гардиън”.
Мисли на предишните китайски президенти Ху Дзинтао и Дън Дзямин също присъстват в устава на компарията, но без изрично споменаване на имената им.
Дън Сяопин, въвел пазарните принципи и изстрелял китайската икономика до световните пазари пък е споменат посмъртно.
Така само Си и Мао са въведени в устава поименно и приживе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!