В ластите във Филипините са принудени да прекратят погребването на жертвите на тайфуна Хайян заради мародерствата и грабежите в провинция Лейте, понесла основния удар на стихията, предаде ИТАР-ТАСС.
Според кмета на град Таклобан Алфред Ромуалдес силите за сигурност са принудени да водят въоръжени сблъсъци с бандите мародери.
В търсене на хранителни припаси и медикаменти те ограбват пустеещи домове, магазини и складове.
Пет дни след като тайфунът помете източния бряг на Филипините, започва да се задвижва механизмът за оказване на международна помощ, предаде Асошиейтед прес. С
амолети, кораби и камиони се насочват към региона, натоварени с генератори, комплекти за пречистване на вода и други материали, необходими за операция за хуманитарна помощ.
Летищата в региона се отварят, а армията на САЩ помага да заработи летището в Таклобан.
Помощта обаче не е достатъчно бърза за общо 600-те хиляди принудени да напуснат домовете си.
Много от тях са без подслон, гладни и жадни.
По непотвърдени данни има и организирани банди грабители, които се възползват от хаоса.
Кметът на Таклобан призова жителите да напуснат града, защото местните власти не успяват да осигурят храна, вода и да гарантират безопасността им.
В момента има нужда от камиони за разпределяне на пристигащите помощи и специализирана екипировка за изваждане на гниещите тела изпод отломките, подчерта той.
По последни данни на властите броят на загиналите от тайфуна е 2275, предаде Асошиейтед прес; 79 души остават в неизвестност, а 3804 са ранените. Хайян разруши десетки хиляди сгради и остави без дом около 600 хиляди човека.
Междувременно генералният секретар на Световната метеорологична организация (СМО) Мишел Жаро предупреди, че
тайфуните стават все по-опасни за жителите на крайбрежни селища с покачването на морското равнище и глобалното затопляне.
В доклада си за 2013 г. агенцията на ООН посочва, че морското равнище по света е достигнало нови рекордни нива през март, като е нараствало със средно по 3,2 мм годишно от 90-те години на миналия век.
През изминалото столетие равнището на моретата и океаните се е повишило с около 20 см.
"Макар и индивидуалните тропически циклони да не може да се приписват пряко на климатичните промени, повишаването на морското равнище вече прави жителите на крайбрежията по-уязвими на бурите.
Видяхме трагичните последствия от това във Филипините", каза Жаро във Варшава, където тече световна среща на високо равнище за изготвяне на ново споразумение за борба с климатичните промени, което да влезе в сила от 2020 г.
Очаква се тази година да е една от десетте най-горещи, откакто е започнало измерването на температурите през 1850 г.
Първите девет месеца от тази година са наравно със същия период от 2003 г. за седма най-гореща година, като средните температури в световно изражение са били с 0,48 градуса по Целзий по-високи от средните за периода 1961-1990 г.
Рекордни летни горещини са измерени в Австралия, Япония, Китай и Южна Корея. Климатичните промени засягат не само покачването на температурите, но и сушата, наводненията и проливните дъждове.
Рекордни валежи и наводнения тази година имаше в американския щат Колорадо, в Централна Европа, при границата между Индия и Непал и по река Амур, която разделя Русия от Китай. Същевременно в Бразилия, Ангола, Намибия и Нова Зеландия е регистрирана най-тежката суша за последните няколко десетилетия, посочва СМО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!