Р усия и Китай ще се противопоставят на намесата във вътрешните работи на други държави и апелират за отказ от езика на едностранните санкции. Това се посочва в съвместно изявление на лидерите на двете страни, прието след днешните разговори между Владимир Путин и Си Дзинпин в Шанхай, предаде ИТАР-ТАСС.
Държавните глави на Русия и на Китай призовават да не се финансира или насърчава дейност, целяща да се промени конституционният строй на друга държава.
Те отбелязват „неотклонно засилващата се взаимна зависимост между страните и народите в общия свят“, приканват „да бъде пазена стабилността в международните отношения, мирът и сигурността на регионално и глобално равнище“ чрез уреждане на кризисните ситуации, борба срещу тероризма и трансграничната престъпност, мерки срещу разпространението на оръжия за масово унищожение.
В съвместната декларация се отправя призив към всички региони и обществено-политически организации в Украйна да започнат диалог и да изготвят нова конституция, отчитаща правата на гражданите.
Русия и Китай изразяват загриженост по повод продължаващата украинска криза
и настояват за намаляване на напрежението, проявяване на сдържаност и търсене на мирен изход от нея, заявяват двамата президенти.
Двете страни са обезпокоени от използването на технологиите за информация и комуникация във вреда на държавния суверенитет и неприкосновеността на личността. Те призовават за разработване на правила за поведение в информационното пространство, се казва още в изявлението на двата президенти, разпространено след срещата им в Шанхай.
Путин и Си освен това откриха в Шанхай
съвместни военноморски учения „Морско взаимодействие 2014“,
предадоха ИТАР-ТАСС и АФП. В тях ще участват 14 кораба и ще се водят стрелби с бойни муниции, съобщава АФП. По данни на ИТАР-ТАСС ще участват 12 кораба. По време на активната фаза на ученията на 23 и 24 май ще се отработват общи действия за отбрана на кораби на котва, конвой на съдове, освобождаване на превзет кораб, откриване и разпознаване на целите на съвместна противовъздушна отбрана. Планира се нанасяне на съвместни удари по морски мишени, операции по издирване и спасяване и практическо използване на оръжие в морето.
Тези маневри „показват непоклатимата решителност на Китай и Русия да се изправят заедно пред новите заплахи и предизвикателства, за да запазят регионалната сигурност и стабилно“, подчерта Си Дзинпин. Путин от своя страна пожела
„засилване на военното сътрудничество в този нов контекст“.
Това е първото държавно посещение на Путин в Китай, откакто Си пое властта в началото на 2013 г. В руската делегация влизат двама вицепремиери, външният министър Сергей Лавров и служители на военното ведомство. От китайска страна присъстваха външният министър Ван И, министърът на търговията Гао Хучън и висши партийни функционери.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!