П резидентът на автономния грузински регион Абхазия – Александър Анкваб, обяви, че е бил направен опит за държавен преврат, предаде АФП.
Това стана, след като вчера лидерът на опозиционната партия „Форум на народно единство“ Раул Ходжимба заяви, че координационният съвет на опозиционните партии и движения е взел решение да поеме временно властта, а
поддръжници на опозицията се опитаха да поемат контрол над държавни сгради.
По-рано през деня столицата на Абхазия, Сухуми, се състоя митинг на опозицията, на който беше поискана оставката на правителството, на главния прокурор и на ръководителите на източните области на страната. След неуспешни преговори между президента и опозицията Хаджимба обяви, че Координационният съвет поема временното ръководство на републиката и ще се заеме със сформирането на всички необходими структури в Абхазия. Опозиционни активисти щурмуваха сградата на президентската администрация. Анкваб успя да избяга от нея, а по-късно се съгласи да разпусне правителството, но отказа самият той да подаде оставка.
В интервю за телевизия „Абаза-ТВ“ президентът днес определи вчерашните събития като опит за силово завземане на властта. „От юридическа гледна точка това е въоръжен опит за завземане на властта“, каза Анкваб като отбеляза, че „все още има шанс за връщане на ситуацията в правното русло“.
С членовете на Съвета за сигурност обсъждаме варианти за развой на събитията. Целта ни е да не допуснем развитие по сценарий, който би бил непоправим за нашата страна, подчерта той. Анкваб не разкри местонахождението си, каза само, че се намира в Абхазия.
Секретарят на абхазкия „Съвет за сигурност“ Нугзар Ашуба също окачестви вчерашните събития като опит за преврат. Той съобщи, че на състоялите се вчера вечерта преговори между президента Анкваб и лидерите на опозицията е била постигнато споразумение. Но то е било обезсмислено от атаката на привърженици на опозицията срещу сградата на президентството. При атаката няколко души са били ранени.
Днес няколко хиляди привърженици на опозицията отново настояха за оставката на президента и правителството. Опозицията критикува избраният през 2011 г. с петгодишен мандат Анкваб за задълбочаващата се бедност и корупция.
Парламентът трябваше да се събере на извънредно заседание за намиране на изход от кризата, но поради липса на кворум не успя. Той обаче прие обръщение, в което призова народа, ръководството и всички политически сили на републиката към конструктивен диалог „за запазване на общонационалното съгласие и стабилността в страната“, предаде ИТАР-ТАСС.
По-късно днес стана ясно, че
Русия изпраща в Абхазия спешно двама висши представители на Кремъл.
Става въпрос за Владислав Сурков и Рашид Нургалиев, съобщи абхазката информационна агенция Апсни прес. Сурков – близък съветник на руския президент Владимир Путин – отговаря за връзките с Абхазия и Южна Осетия. Нургалиев е бивш вътрешен министър, а сега зам.-секретар на Съвета за сигурност на Русия.
В изявление руското външно министерство отбеляза, че Москва следи с внимание и загриженост събитията в Абхазия, отбелязва Ройтерс.
В края на април представители на координационния съвет на опозиционните партии и обществени организации в Абхазия настояха президентът да уволни правителството, а в рамките на месец да подготви и съгласува поправки в конституцията за прехвърляне на част от президентските пълномощия на парламента и правителството на републиката. Те поискаха също държавният глава да освободи от длъжност главния прокурор и ръководителите на няколко регионални администрации. Тогава от пресслужбата на президентството заявиха, че „Александър Анкваб смята предявяването на подобни ултимативни искания за неприемливи и непродуктивни“.
Абхазия се отцепи от Грузия при войната от 1992-93 г. след разпадането на Съветския съюз, припомня Ройтерс. Москва призна сепаратисткия грузински район за независима държава, след като през 2008 г. води петдневна война с Грузия, като наред с това засили контрола си върху района. Само няколко държави по света са признали Абхазия за независима държава.
Опонентите на президента Анкваб, избран през 2011 г. и оцелял, както се твърди, след няколко покушения, го обвиняват в корупция и авторитарно управление, както и че разчита прекалено на помощта на Москва. Други негови политически противници настояват Абхазия да стане част от Руската федерация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!