П апа Франциск успя да очарова южнокорейците с минимализъм – за петдневната си визита в Сеул той помоли домакините си да му осигурят най-малката корейска кола, предаде АП.
В Южна Корея влиятелните личности обикновено се придвижват в скъпи и луксозни коли, но главата на Римокатолическата църква напусна летището в Сеул в малка черна „Киа Соул“, която мнозина южнокорейци биха сметнали за несъответстваща на положението му.
Кадрите на усмихнатия Франциск, който маха през сваления прозорец на малката кола, предизвика множество коментари в социалните мрежи, включително, че папата се е качил на „Соул“ (soul, от англ. ез. душа), „понеже има душа“.
Папа Франциск се отказа от бронираните „папамобили“, които предшествениците му ползваха при пътуванията си и призова католическите свещеници по света да се придвижват в скромни коли. Когато е във Ватикана, Франциск използва син „Форд Фокус“ или открита кола, която му позволява да се здрависва с хората.
Светият отец започна визитата си с
послание за помирение.
Той се обяви за нови усилия за постигане на мир на разделения от войната Корейски полуостров и призова двете страни да избягват „безплодните“ критики и прилагане на сила, предаде АП. КНДР обаче го „посрещна“, изстрелвайки пет ракети с малък обсег в Японско море. АП посочва, че Северна Корея никога не пропуска да напомни за себе си при подобни големи събития в Сеул.
В първото си изявление Франциск обърна внимание пред южнокорейската президентка Пак Гън-хе, че мирът изисква прошка и взаимно уважение. Папата, който за първи път на официално събитие говори на английски, не спомена нито веднъж комунистическа Северна Корея, избягвайки като религиозен лидер да хвърли масло в огъня, макар че думите му за несправедливост, преследвания и разполагане на войски бяха адресирани на първо място към Пхенян, посочва АФП.
„Дипломацията като изкуство на възможното се основава на убеждението, че мирът може да се постигне чрез диалог, а не чрез взаимни обвинения, безплодни критики или прилагане на сила“, каза той, изразявайки общата си визия за решаването на конфликтите. Папата изтъкна, че Корея традиционно е наричана „страната на тихата утрин“ в знак на почит към „едно наследство, изковано от години на насилие, преследвания и война“. „Въпреки изпитанията, топлината на деня и мракът на нощта винаги са раждали спокойната утрин, т.е. упорита надежда за справедливост, мир и единство“, добави Франциск в емоционалното си слово. Той призова също за „преодоляване“ на несправедливостите „чрез прошка, толерантност и сътрудничество“.
Посещението на Светия отец в Южна Корея е първото на глава на Римокатолическата църква от 25 години насам.
Целта му е да обяви за блажени 124 корейски мъченици на вярата и да насърчи вярващите от църква, смятана за модел на бъдещето на католицизма (30% от южнокорейците са християни, а 10%, или 5,3 млн. – католици).
По време на визитата си папата ще участва в младежки католически фестивал, ще отслужи литургия за мир на разделения Корейски полуостров и ще се срещне със семейства на загиналите в корабокрушението на южнокорейски ферибот през април, предимно ученици.
На път за Южна Корея самолетът на Светия отец прелетя над
Китай.
Спазвайки традицията, папата изпрати поздравителна телеграма до китайския президент Си Цзинпин и китайския народ. Самият факт, че на самолета на Франциск бе позволено да използва китайското въздушно пространство, се тълкува като малка, но първа стъпка към подобряване на обтегнатите отношения между Ватикана и Китай. Те не поддържат дипломатически отношения от 1949 г., малко след идването на власт на комунистите. Католическата църква в Китай е разделена на две общности: официалната, наречена Патриотично сдружение на китайските католици, ръководена от комунистическата партия, и нелегалната католическа църква, признаваща единствено върховенството на Римския папа, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!