Ю жна Корея и САЩ започнаха ежегодните съвместни военни учения, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на командването на обединените въоръжени сили на двете страни.
В 12-дневните маневри ще вземат участие 50 хил. южнокорейски и 30 хил. американски военнослужещи
При учението ще бъде отработено противодействие на "провокациите от страна на КНДР", както и кибернетични атаки срещу военни компютърни мрежи, заяви командването.
Според него маневрите имат за цел да "проверят възможностите на въоръжените сили на двете страни за обезпечаване на безопасността на Корейския полуостров".
Също така е планирано отработване на действия в случай на възникване на извънредна ситуация на полуострова, свързана с използване на оръжия за масово унищожение.
Провеждането на ученията ще бъде наблюдавано от представители на страните, които участват в комисията на ООН за контрол на примирието, сложило край на войната на Корейския полуостров от 1950 до 1953 г.
В същото време отношенията на полуострова не изглеждат напрегнати. Предишните годишни учения
винаги разгневяваха Пхенян, който вижда провокация и репетиция за инвазия
Сега обаче, след месеци на напрежение на полуострова през изминалата зима и пролетта, двете страни възобновиха контактите си през последните седмици и обявиха няколко споразумения.
Сеул и Пхенян се съгласиха да отворят отново междукорейската промишлена зона Кесон, затворена от април.
Те ще възобновят и срещите между семействата, разделени от двете страни на границата след края на Корейската война преди 60 години. Последните срещи на роднини бяха през 2010 г.
Преди няколко месеца отношенията на полуострова изглеждаха на ръба на кризата.
Едно успешно ракетно изстрелване от Пхенян, последвано от трети ядрен опит доведе до нова вълна от международни санкции.
Според южнокорейски експерт от Националния университет в Сеул слабите протести на Пхенян срещу съвместните военни маневри тази година подчертават ангажимента на комунистическия режим на КНДР да се върне към спокойното равнище.
Северът изглежда навлиза във фаза, в която не само опитва да намали напрежението, но и да излезе от изолацията от останалата част на света, казва експертът.
Северна Корея разполага само с един съюзник с тежест - Китай, посочва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!