У правляващата партия "Нов Азербайджан" спечели абсолютно мнозинство в новия парламент на вчерашните избори и така президентът Илхам Алиев запазва контрол над властта в богатата на петрол държава, съобщиха световните агенции.
Опозицията очаквано посочи, че изборите са опорочени.
По данни на Централната избирателна комисия "Нов Азербайджан" печели 71 от общо 125 места в еднокамарния парламент с петгодишен мандат.
Повечето от останалите депутатски места се разпределят между малки партии и независими кандидати, също верни на правителството.
Активността на избирателите е била 55,7 на сто, а право на глас имаха 5,9 млн. избиратели от 9-милионното население, уточни пред журналисти председателят на ЦИК Мазахир Панахов.
Илхам Алиев укрепи властта си в бившата съветска република,
след като през 2003 г. смени на президентския пост баща си Гейдар Алиев, благодарение на приходите от растящия износ на петрол и газ, с които жизненият стандарт се повиши, напомня Ройтерс.
Правозащитни групи и неправителствени организации обвиняват правителството, че потъпква свободата на словото и хвърля в затвора много от опонентите си.
Опозицията се оплака от тормоз, липса на достъп до медиите и драконовски ограничения на предизборните кампании.
Основните опозиционни партии - Националният съвет на демократичните сили (НСДС), Мусават и Демократичната партия на Азербайджан - заявиха, че изборите са изцяло фалшифицирани, протекли са в недемократична среда и не могат да се смятат за законни, посочва още агенцията.
Изборите проследиха около 2000 чуждестранни наблюдатели, сред които 28-членна делегация от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Тяхната оценка е, че
като цяло международните изборни стандарти са спазени, но някои наблюдатели изразиха несъгласие
Делегацията на ПАСЕ прикани властите в Азербайджан спешно да подобрят спазването на човешките права и да продължат демократичното развитие след изборите.
В отделна декларация трима членове на делегацията на ПАСЕ заявиха, че не могат да оценят гласуването като стъпка към свободни, справедливи и демократични избори.
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) не изпрати наблюдатели заради ограниченията, които й бяха наложени от властите. ОССЕ осъди репресиите срещу критичните и независими гласове, отбелязва АФП.
От идването на власт на Алиев през 2003 г. нито едни избори не са признати за напълно демократични от международните наблюдатели, отбелязва агенцията.
На някои чужди журналисти, включително на репортери от Ройтерс, бе отказана акредитация за отразяване на изборите. Външното министерство на Азербайджан мотивира отказа с технически трудности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!