Н ай-малко 31 души са загинали и над 90 са ранени при атентат на открит пазар в Урумчи – главния град на населения с мюсюлмани Синцзян-Уйгурски автономен район, един от най-неспокойните в Китай, съобщи Асошиейтед прес, като се позовава на Синхуа.
Експлозията е станала малко преди 8 ч.
От две коли били хвърлени взривни устройства, а самите коли се врязали в хората на пазара,
съобщи Синхуа. Едната кола избухнала. Очевидци съобщиха за над 12 взрива.
По-късно бе съобщено, че китайската полиция е блокирала железопътната гара в северозападния китайски град Ланчжоу заради предполагаемото наличие на експлозиви, предаде Ройтерс.
Министерството за държавна сигурност
определи извършеното нападение като терористичен акт
и предупреди, че властите „ще пречупят арогантността на терористите“ в района. В съобщението се добавя, че се взимат спешни мерки.
Днешният атентат е най-кървавата атака от серията нападения в района,
приписвани на уйгурските сепаратисти, мюсюлманско малцинство в Китай, което се бори срещу китайската власт в региона.
В края на миналия месец на железопътната гара в Урумчи беше извършен атентат, при който загинаха трима души, включително двамата нападатели. Ранени бяха 79, припомня Асошиейтед прес.
На 1 март пък мъже и жени с ножове нападнаха хората на друга жп гара, в югозападния китайски град Кунмин. Тогава загинаха 29 души, като това бе и най-голямото нападение до момента извън Синцзян-Уйгурския район.
Миналата година инцидентите бяха три.
През октомври, при първото подобно нападение в столицата, джип се вряза в туристи на площад „Тянанмън“ в Пекин и избухна в пламъци. Загинаха пет души, включително хората в джипа и двама туристи.
През юни 2013 г. при нападения срещу полицейски и правителствени сгради в Синцзян-Уйгурския автономен район загинаха 24 полицейски служители и цивилни, а през април – 21 души от силите на реда и служители на местната власт.
През 2011 г. при атака на уйгури срещу правителствени сгради и полицейски участък от 18 нападатели 14 бяха застреляни. Загинаха също двама полицейски служители и двама заложници.
През 2009 г. се стигна до общо 197 жертви,
след избухнало в центъра на Урумчи насилие между полиция и протестиращи уйгури, което обхвана по-голямата част от града. Това бе и най-тежкото кръвопролитие в Синцзян-Уйгурския автономен район от десетилетия.
През 2008 г., след като откраднаха камион, двама уйгури се врязаха с него в група полицаи. Загинаха 16 души, допълва Асошиейтед прес.
Синцзян-Уйгурският автономен район на Китай е
обширна област, която граничи с Пакистан, Афганистан, Таджикистан и Казахстан,
посочва ДПА. Според държавната статистика над 60% от 22-милионното население на Синцзян-Уйгурския автономен район са уйгури, казахи, киргизи, хуей, монголци и други етнически малцинства. Около осем милиона уйгури, повечето от които мюсюлмани, съставляват най-голямото малцинство в Синцзян-Уйгурския автономен район.
Уйгурски изгнанически организации обвиняват бившия китайски комунистически лидер Мао Дзедун в колонизиране на района,
след като не изпълнил обещание да му позволи самоопределение.
След завземането на властта в Пекин през 1949 г., комунистите присъединяват някогашната област Източен Туркестан. Гневът и предразсъдъците са дълбоки и от двете страни. Уйгурите, които са тюркски народ, казват, че се чувстват
икономически, политически и културно потискани от доминиращите хански китайци.
Обратно, китайското правителство обвинява уйгурски групи в сепаратизъм и тероризъм, допълва ДПА.
Милиони етнически китайци мигрират в областта след 1949 г., макар че от доходоносната местна петролна и газова индустрия печелят предимно акционери и инженери, които са представители на хан – основната етническа група на китайския народ, отбелязва ДПА.
В по-бедните райони на Синцзян-Уйгурския автономен район, особено тези, които все още са доминирани от уйгурите,
враждебността им към китайците е осезаема и сред местните общности има силно етническо разделение.
Областта се простира на 1,66 млн. кв. км, съставлявайки една шеста от площта на страната.
Населението ѝ обаче е по-малко от 2% от 1,3-милиардното население на Китай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!