З астрахователните загуби от експлозиите в китайския пристанищен град Тиендзин, при които загинаха над 100 души, може да достигнат
между 1 млрд. и 1,5 млрд. долара,
смятат анализатори на „Креди Сюис“, цитирани от Ройтерс. Застрахователни компании, включително „Цюрих“ и „Алианц“, съобщиха по-рано, че са получили искове за обезщетения от клиенти, засегнати от трагедията, но засега не могат да предоставят оценка за евентуалните загуби.
Очаква се китайските застрахователи също да бъдат засегнати.
Около 200 души, чиито жилища са пострадали от огромните експлозии в китайския град Тиендзин се събраха на протест с искане за обезщетения от правителството, предаде Асошиейтед прес.
Броят на жертвите от експлозиите в склад за химически вещества нарасна до 114 души, а 70 са в неизвестност – 64 пожарникари и шестима полицаи. Сред загиналите има 21 пожарникари, с което катастрофата става най-смъртоносната за китайските огнеборци за повече от шест десетилетия.
Възможно е броят на загиналите сред тях да се увеличи заради 64-мата в неизвестност. С аварията се борят около 1000 пожарникари.
Експлозиите в сряда вечерта станаха в склад за токсични материали,
където се съхраняваха стотици тонове натриев цианид в количества, превишаващи правилата за безопасност. Натриевият цианид е токсичен химикал, който може да образува запалителни смеси при контакт с вода, каквато отначало са използвали китайските пожарникари поради липса на информация какви вещества се съхраняват в склада.
За почистване е отцепен район с 3-километров радиус в 15-милионния китайски пристанищен град.
Китайските правила за безопасност на труда изискват такива инсталации да са разположени най-малко на 1000 метра от частни жилища, държавни сгради и автомагистрали. Складът на компанията „Жуйхай“ обаче се намира на
500 метра от автомагистрала и жилищен комплекс с площ 100 хил. кв. м.
В тези жилища има обгорени стени и счупени прозорци, а 6300 души са евакуирани.
„Ние, жертвите, настояваме правителството да откупи домовете ни“, пише на един транспарант на протеста пред хотел в Тиендзин, където китайски официални лица дават пресконференции за бедствието, предаде Ройтерс.
„Това не е демонстрация. Това е просто нашият начин да привлечем вниманието на правителството. Досега те въобще не са ни обърнали внимание“, каза Ли Дзяо, чийто дом се е намирал в близост до мястото на експлозиите.
Около 40 полицаи и военни попречиха на протестиращите да влязат в хотела. До сблъсъци не се стигна.
Китайската главна прокуратура започна разследване на експлозиите в химическия склад. Зам.-кметът на Тиендзин Хе Шушан изрази убеденост, че виновните ще бъдат наказани, но не коментира исканията на местните жители за обезщетения.
Хе Шушан призна, че след взрива в склада на компанията „Жуйхай“ около 700 т натриев цианид се е разпространил на площ 100 хил. кв. м, предаде ТАСС. При взрива са повредени са 18 хил. контейнера, в 1800 от които е имало високотоксични химикали.
Взривната вълна е разбила прозорците на жилища в радиус от 2 км и е повредила над 1000 автомобила.
Мощността на взрива се оценява на 3 т в тротилов еквивалент. След първоначалния взрив са последвали още няколко експлозии, най-мощната от които е била с мощност 21 т тротилов еквивалент.
На мястото на аварията освен пожарникари са пратени военни експерти по ядрени, бактериологични и химически оръжия, както и експерти по натриев цианид. Проби от водите в близост до експлозиите в събота показаха равнища на цианид превишаващи нормата 27,4 пъти, сочат данни на китайските власти.
Природозащитната организация „Грийнпийс“ съобщи, че е тествала водите на четири места в Тиендзин и измерените равнища на цианид не са високи, но същевременно предупреди, че това не изключва наличието на други опасни вещества, нито бъдещи заразявания.
Расте натискът върху местните власти заради даденото разрешение този склад с опасни продукти да се построи на по-малко от километър от съществуващи жилищни зони, въпреки китайските норми за безопасност. Според редица китайски медии един от главните акционери на фирмата собствени на склада, „Жуйхай“, е
синът на бивш началник на полицията в Тиендзин.
Китайски прокурори съобщиха вчера, че се води разследване, за да се установи дали е имало злоупотреби със служебно положение или престъпна небрежност.
Експлозиите в Тиендзин са сред най-смъртоносните индустриални катастрофи в Китай в последните години. През юни 2013 г. при пожар в птицеферма в североизточната провинция Дзилин загинаха 121 души. През август 2014 г. жертвите на експлозия в металообработващ завод в източната провинция Дзянсу бяха 97, отбелязва Асошиейтед прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!