М ъж беше осъден на смърт в Пакистан заради поредица от фейсбук постове.
30-годишният Таймор Раза е получил присъдата от анти-терористичен трибунал заради "обидни забележки по адрес на Свещения пророк (Мохамед)" в социалната мрежа.
Twitter заведе дело срещу администрацията на Тръмп
Как могат да ни разпознаят по сайтовете, които посещаваме
Три проблема застрашават бъдещето на Интернет
В Пакистан има действащ закон, който предвижда смъртно наказание за обиди срещу пророка на мюсюлманите.
Раза е осъден за редовно споделяне на "богохулни изображения и статуси" на Фейсбук страницата, които били критични към спътниците на пророка и него самия.
Мъжът е арестуван на 5 април на автобусна спирка, докато слушал усилено "богохулно съдържание" на телефона си.
Изображенията на мобилното устройство и на фейсбук-страницата на Раза са изследвани от професори по ислямско учение, които ги определили за богохулни.
Според адвоката на осъдения, Фида Рана, клиентът му всъщност е бил провокиран от две подставени лица в чата на "Фейсбук", които се опитвали да го накарат да каже нещо обидно за пророка. Раза и Рана ще обжалват присъдата.
Това е пореден случай през 2017г., който демонстрира
все по-малката свобода на словото в азиатската страна.
През януари правителството затвори уебсайтове и блогове на четирима активисти за човешки права. През март вътрешният министър Шаудри Нисар Али Кан предупреди социалните мрежи, че ще понесат "най-стриктни мерки", ако не съдействат на правителството в борбата с богохулството в интернет.
През май милиони пакистанци получават текстово съобщение от Пакистанската телекомуникационна служба. В него са уведомени, че онлайн богохулството е наказуемо и трябва да алармират властите, щом видят такова.
Голяма част от законите за богохулство в Пакистан датират от военното положение през 80-те,
след края на което не са премахнати. Отскоро обхвата им е разширен и до интернет пространството. През март т.г. няколко души са арестувани с подобни обвинения, но все още никой не е бил осъждан на смърт.
Понякога обаче самите закони не провокират институционални действия, а гражданска саморазправа. Това се случва през април, когато млад мъж е пребит до смърт от свои колеги-студенти, след като е набеден за богохулство в кампуса. След линча са арестувани 57 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!