С еверна Корея изглежда е възобновила работата на ядрения реактор за производство на плутоний в комплекса в Йонбьон, което ще позволи на режима да ускори оръжейната си програма.
Това обяви в сряда институтът "САЩ-Корея" към университета "Джон Хопкинс", съобщиха АФП и Ройтерс.
Сателитна снимка от 31 август показва бял дим да се издига край сградата, в която се помещават турбините на реактора за плутоний и електрическите генератори, посочва институтът.
Реакторът е способен да произвежда по шест килограма плутоний годишно,
който Пхенян би могъл да използва за увеличаването на ядрения си арсенал, по данни на института.
През април Северна Корея обяви, че планира да възобнови експлоатацията на реактора в Йонбьон, който беше спрян през 2007 г. по силата на международно споразумение, подкрепено от САЩ, припомня АФП.
Тогава върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън предупреди, че "постоянното нарушаване на международните задължения, поети от Северна Корея, с което бива застрашена стабилността в региона, неизбежно ще доведе до възможно най-единен отговор от страна на международната общност".
Международната агенция за атомна енергия следи внимателно информациите за дейността в Йонбьон, но засега няма ясна представа каква е ситуацията, посочи директорът на агенцията Юкия Амано. "Нямаме инспектори там, така че не разполагаме с нищо сигурно", посочи той.
Дипломатически източници в Москва казаха, че
ядреният реактор в Йонбьон е в ужасяващо състояние
и подновяването на дейностите в него може да породи катастрофа, предаде АФП. "Очевидно е, че работата там е в ход от дълго време. Има признаци, че се върви към пускане на реактора", посочва източникът. "Този реактор е строен през 50-те години и е в ужасно състояние", допълва той. Русия изрази безпокойство от последиците за региона от евентуалното подновяване на работата на реактора.
КНДР се обяви за ядрена държава през 2005 г., а през 2006, 2009 и 2012 г. извърши подземни ядрени опити, които предизвикаха протестите на международната общност. Съветът за сигурност на ООН прие резолюции, изискващи от КНДР да прекрати ядрената си дейност. През ноември 2010 г. КНДР официално потвърди, че разширява ядрената си програма, като съобщи за няколко хиляди действащи центрофуги в завода за обогатяване на уран в Йонбьон. Инспекторите от МААЕ наблюдаваха дейността в Йонбьон до април 2009 г., когато КНДР прекрати сътрудничеството с агенцията и изгони специалистите му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!