Ц ентралната банка на Китай наля в националната икономика 510 млрд. юана (77,6 млрд. долара) тази седмица.
Интервенциите бяха извършени чрез обратни репо сделки - покупка на ценни книжа със задължение те да бъдат продадени обратно при фиксирана цена.
Най-големите вливания са направени през последните два дни - вчера и днес са проведени операции с обем съответно 160 млрд. юана (24,4 млрд. долара) и 140 млрд. юана (21,3 млрд. долара), съобщава Ройтерс.
Миналата седмица банката инжектира на пазара допълнителна ликвидност от 690 млрд. юана (105 млрд. долара).
На 19 януари, Китайската народна банка обяви, че ще налее повече от 600 милиарда юана (91,2 милиарда долара) във финансовата система в навечерието на Лунната Нова година, но надхвърли тази сума.
Формално целта е да се осигурят достатъчно средства за населението и бизнеса за пазаруване по време на празниците. Според анализатори обаче интервенциите са насочени към стабилизиране на банковата система на страната, а Лунната Нова година е само повод.
Кайл Бас, основател на Hayman Capital Management, смята, че има тревожни сигнали от китайската банкова система от месеци насам и едва ли кризата е далеч.
„Активите на китайската банкова система са нараснали до 34,5 трилиона долара или над три пъти повече от брутния вътрешен продукт на страната. В същото време икономиката се намира в низходящ цикъл”, коментира Бас пред Си Ен Би Си.
Според него, когато кризата започне, централната банка ще трябва да използва валутния резерв от 3,3 трилиона долара. В същото време балансът на вноса и износа на промишлени стоки изисква Китай да поддържа минимален валутен резерв от 2,7 трилиона долара, по оценка на Международния валутен фонд.
„Те ще достигнат това ниво в следващите 5 месеца”, посочва Бас. „Наистина имат само няколко месеца, преди да влязат в територията на реална опасност.”
Бас е известен с печелившия си залог за ипотечната криза през 2008 г. и прогнозата си за рязко поевтиняване на японската йена, заради програмата за количествени улеснения на централната банка на Япония.
Сега той залага срещу юана, който на 8 януари достигна близо 5-годишно дъно от 6,5962 USD/CNY и вече месец остава малко над това ниво.
Бас прогнозира девалвация на юана с 30-40%. Според него няма съмнение, че Народната банка на Китай има способността да рекапитализира финансовите институции в страната. Проблемът е, че тя ще трябва да се разшири баланса си с трилиони долари, за да го направи.
„Не може вашата банкова система да нарасне с 1000% за 10 години и да не преминете през цикъл на загуба. И няма как валутата ви да остане силна по време на това ребалансиране”, посочва Бас.
Безпрецедентният ръст на кредитирането в Китай позволи осъществяването на редица мегапроекти, като например този за най-големия, направен от човека, водопад в света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!