К итай изглежда печели „войната“ си със замърсяването на въздуха, постигайки толкова голям напредък по въпроса, че се очаква продължителността на живота да се увеличи с повече от две години, твърди проучване на американски университет, цитирано от агенция Франс прес (AFP).
Правителството на Китай започна ожесточена борба да изчисти небето от смога, който намали продължителността на живота на хората в някои региони на страната и принуди гражданите да купуват маски и пречистватели за въздух, за да се защитят през дните с пиково замърсяване.
Вертикална гора в Нанкин ще се бори със замърсяването на въздуха
Как се търгува чист въздух и колко струва
Проучването на университета в Чикаго, публикувано в понеделник, казва, че
докато най-големият замърсител в света е изправен пред все още дълъг път за постигане на националните и международни стандарти за качество на въздуха, резултатите „предполагат, че страната печели войната със замърсяването“.
Въз основа на ежедневни данни от над 200 измервателни станции из цял Китай от 2013 до 2017 г., анализът разкрива, че нивата на фините прахови частици в градовете, считани за най-вредни за здравето, са намалени средно с 32% само за четири години.
Ако това темпо бъде запазено, то ще увеличи продължителността на живота на средностатистическия китаец с 2,4 години спрямо 2013 г. Друго проучване, публикувано от същия университет миналата година, е установило, че замърсяването на въздуха в Северен Китай е намалило продължителността на живота на хората там с три години, в сравнение с хората в южната част на страната.
China's War On Air Pollution Could Increase Life Expectancy By More Than 2 Years, Says Study https://t.co/eOBfRWJLkV pic.twitter.com/pZ5Det3LIz
— Outlook Magazine (@Outlookindia) March 13, 2018
„Нямаме исторически пример за страна, постигаща толкова бързо намаляване на замърсяването на въздуха“,
заяви Майкъл Грийнстоун, икономист и директор на Института по енергийна политика в университета в Чикаго, който ръководи проучванията.
За сравнение на САЩ им трябваха десетки години и тежка рецесия, за да постигнат подобни подобрения в качеството а въздуха, след като приеха закона за чистия въздух през 1970 г.
„Това което демонстрираха много силно последните четири години е, че нещата могат да се променят, могат да се променят бързо – нужна е само политическа воля“, каза още Грийнстоун.
Смог блокира 10 000 души на летище в Китай
Световната банка: Смърт във въздуха
Тъй като общественото недоволство се надигна срещу смазващия смог над страната, управляващата комунистическа партия в Китай направи чистия въздух свой приоритет. През 2013 г. правителството стартира амбициозен план за действие, който цели да намали нивата на фините прахови частици в ключови райони като северната зона Пекин-Хъбей-Тяндзин и делтата на река Яндзъ.
През 2014 г. китайският премиер Ли Къцян обяви „война“ на замърсяването. Оттогава екипи от инспектори са разположени в големите градове в Северен Китай, за да гарантират спазването на стандартите за замърсяване.
"Four Years After Declaring War on Pollution, China Is Winning " by MICHAEL GREENSTONE via NYT https://t.co/rWaFpxgJT4 Keywords: Air Pollution, Greenhouse Gas Emissions pic.twitter.com/FVItfeKIu0
— Daily News (@NewsDaily112) March 12, 2018
Социални разходи
Столицата Пеки и други градове постигат забележителен напредък. За четири години Пекин намали фините прахови частици с 35%, а най-замърсеният град в Китай за 2015 г. Баодин намали замърсяването с цели 38%.
„В Китай няма демократично правителство, но тук имаме ясен пример за това, че обществото е поискало нещо и правителството отговаря на това искане“, обяснява Грийнстоун.
И все пак
победите във войната със замърсения въздух идват с цената на социални разходи.
За да изчистят небето, властите заповядаха на фабриките замърсители да напуснат центровете на градовете, което доведе до стотици хиляди вътрешни мигранти.
Освен това властите определиха „невъглеродни зони“, принуждавайки повече от 3 млн. жители да преминат към газово или електрическо отопление, като често изземаха котлите за въглища преди новите системи да са започнали да функционират.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!