И ракските правителствени сили са възстановили пълния си контрол над най-голямата петролна рафинерия в Ирак, в която бяха проникнали джихадисти от групировката "Ислямска държава".
Това съобщи оглавената от САЩ международна коалиция, цитирана от АФП.
Бойците на ИД се опитваха от 10 месеца насам да завземат стратегическия обект край град Байджи (на 200 км северно от Багдад) и миналата седмица проникнаха в него.
Проправителствените сили обаче си върнаха пълния контрол, след като прочистиха огромния комплекс и от последните екстремисти, посочи в комюнике коалицията. Според него правителството в Багдад е изпратило подкрепления и защитата на обекта се укрепва.
За девет дни силите на коалицията са нанесли 47 въздушни удара в района на Байджи.
Преди време рафинерията произвеждаше около 300 000 барела петрол на ден, покривайки половината от нуждите на страната. Когато през юни 2014 г. ИД предприе голямо настъпление в Северен и Западен Ирак, рафинерията беше обсадена от джихадистите в продължение на четири месеца, но не падна в ръцете им.
Обсадата беше разкъсана през ноември при операция на иракската армия с подкрепа от авиацията на международната коалиция. ИД обаче запазва присъствието си в съседния град Байджи, южно от рафинерията.
"Ислямска държава" дойде в Централна Азия, създавайки ново огнище на заплаха
край южните граници на ОНД, пише днес руският в. "Комерсант". Изданието припомня, че при двоен атентат в афганистанския град Джелалабад на 18 април загинаха десетки души, а отговорност пое ИД, като това бе първи подобен случай в страната. Той бе осъден от талибаните.
Според експерти на "Комерсант" навлизането на бойци от ИД в Афганистан може коренно да промени ситуацията в Централна Азия. Доскоро се смяташе, че страните в афганистанския конфликт са две - централната власт в Кабул и талибаните.
"Третата сила" - ИД, не е от вчера в Афганистан, но предишният президент Хамид Карзай упорито отричаше съществуването й, коментира политологът Иван Сафранчук.
Кабул рязко промени позицията си спрямо ИД
и нейната идеология, след като миналия септември висшият пост в страната бе поет от Ашраф Гани. При посещение във Вашингтон през март Гани не премълча присъствието на ИД в Афганистан, дори специално акцентира върху него.
Експертът Владимир Сотников отбелязва, че теоретично погледнато, "проектът" на талибаните и на ИД в Афганистан не би трябвало да се конкурират, а да се допълват. На практика обаче засега координация няма.
Според Сафранчук талибанското движение в Афганистан може да претърпи промени - умерените талибани да се интегрират в политическия процес, а радикалите да се влеят в ИД. Така групировката ще стане предизвикателство не само за Централна Азия, но и за южноазиатските държави - Пакистан, Индия и Бангладеш.
Тези процеси биха донесли нова заплаха както за Русия, така и за партньорите й в Организацията на Договора за колективна сигурност - ОДКС. Глобалният терористичен интернационал наближава границите на ОНД, предупреждава в. "Комерсант".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!