Х иляди мигранти са блокирани в препълнени лодки до бреговете на Индонезия, която не ги допуска на сушата, съобщиха информационните агенции.
Мигрантите са основно от Бангладеш и Мианма. Те са били изоставени от трафиканти в открито море и приближили брега през последните два дни.
Трафикантите пък ги изоставили, защото не искали да рискуват преминаване по традиционния си маршрут през Тайланд, където се провежда акция срещу трафика на хора.
Според индонезийските власти мигрантите са в „относителна безопасност“. Миграционни служители и правозащитници обаче алармираха, че те изпитват недостиг от храна и прясна вода и са в голяма опасност.
Обект на особена загриженост са бегълците от Мианма, които са от етноса рохингя и нямат право на гражданство в родината си. Общността изповядва исляма и от десетилетия е дискриминирана от властите в Мианма, където водещата религия е будизмът, пояснява АП.
Би Би Си съобщава, че военноморските сили на Индонезия са
предоставили храна и вода на мигрантите и са ги отпратили обратно в морето.
Обяснението било, че те всъщност не целели да стигнат Индонезия, а Малайзия.
Международната организация по миграцията (МОМ) обяви действията на индонезийските власти за „шокиращи“.
Според организацията на лодките
в морето край Индонезия се намират около 8000 мигранти от Бангладеш и Мианма.
Говорителят на МОМ – Джо Лоури, каза пред Би Би Си, че има много сведения за пътници, страдащи от берибери – болест, предизвикана от липсата на витамини, която „те оставя ходещ скелет“ и тези хора имат нужда от спешна медицинска помощ.
Пътуването, което тези мигранти предприемат – от Бангладеш или Мианма, през Бенгалския залив до Тайланд или отвъд, отнема няколко седмици. Те обаче биват забавяни и от трафикантите. Има съобщения за хора, които са по лодките от март, чакайки трафикантите да запълнят местата или да получат различни откупи, разказва Лоури.
Според доклад на Агенция на ООН за бежанците, само през първите три месеца на 2015 г. на лодки на трафиканти от Мианма и Бангладеш са се качили 25 хил. души – почти двойно на броя им година по-рано. Около 300 души са загинали от януари до март тази година.
Междувременно Тайланд и Малайзия обявиха, че може да изградят лагери и приемни центрове, където да подслонят стотиците бежанци, пристигащи на техните брегове, съобщи Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!