П равителството на Япония окончателно отхвърли курса към отказ от ядрените централи и одобри програма за развитие на енергетиката, предвиждаща АЕЦ да останат нейна много важна част, съобщи ИТАР-ТАСС.
В одобрения документ се подчертава, че е важно да се внедряват и възобновяеми енергийни източници, включително слънчевите батерии и вятърните генератори. Предвижда се до 2020 г. делът им да стане 13,5%, а към 2030 г. възобновяемите източници трябва да дават около 20 на сто от потребяваната енергия.
В програмата се казва, че още японското правителство се разкайва, че е повярвало в мита за пълната безопасност на ядрените електроцентрали. Но въз основа на комплексна проверка на надеждността им Токио има намерение отново да пусне някои спрени сега атомни централи.
В момента разрешение за подновяване на работа очакват 10 реактора.
Преди аварията в АЕЦ „Фукушима-1“ от март 2011 г. атомните централи осигуряваха около една трета от потреблението в Япония. Пълното спиране на ядрените реактори доведе до рязко увеличаване на използването на ТЕЦ-овете, които изискват скъпо гориво, преди всичко втечнен газ. Допълнителното купуване на такъв газ доведе до голям дефицит в търговския баланс на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!