Я пония отбелязва днес четвъртата годишнина от земетресението с магнитуд 9 по Рихтер, последвалата вълна цунами в североизточните райони, отнела живота на 18 500 души и най-тежката ядрена злополука в японската история, предадоха ДПА и Франс прес.
Четвъртата годишнина от тройното бедствие на 11 март 2011 г. ще бъде почетена от японците с минута мълчание в 14.46 ч. местно време (7:46 българско) – в памет на жертвите, повечето отнесени от водна стена, която надвиши 30 метра на някои места по тихоокеанския бряг.
От близо 18 500-те жертви телата на 2600 не бяха открити, напомня АФП.
Към природното бедствие – най-тежкото след Втората световна война, се прибави и ядрената злополука в АЕЦ "Фукушима-1", която прогони десетки хиляди хора от домовете им.
При бедствието излязоха от строя системите за електроснабдяване и охлаждане на "Фукушима-1". Това доведе до разтопяване на ядрено гориво, взривове на водород и радиоактивно замърсяване на околните райони. През последните години ситуацията в авариралата АЕЦ продължава да е сложна, макар че всичките ѝ реактори са в състояние на студено спиране. Главният проблем е изтичането на високорадиоактивна вода.
Четири години по-късно, заради радиоактивността или разрушенията от цунами, около 230 000 души все още живеят далеч от домовете си – във временни убежища, при близки или в болници и санаториуми.
Правителството организира днес възпоменателна церемония в Токио, на която ще присъстват император Акихито, премиерът Шиндзо Абе и представители на близките на жертвите, посочва ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!