Б унтовници от шиитското движение Хуси в Йемен са превзели държавната осведомителна агенция и телевизия, определяйки това като „стъпка към преврат“, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на министъра на информацията Надя ал Сакаф .
По-рано бе съобщено за
сблъсъци между техни бойци и правителствените сили близо до президентския дворец в столицата Сана.
Близката до хусите сателитна телевизия „Масира“ обвини армията, че без основание първа е открила огън по патрули на бунтовническото движение в околностите на двореца. Източник от правителствената армия каза пред АП, че хусите са провокирали атаката, след като се доближили твърде близо до позициите на армията в района и разположили свои контролни пунктове.
Президентът Хади не пребивава постоянно в двореца, но домът му е наблизо и около него са били разположени допълнителни войници и танкове за охрана.
Бойци на хусите са стреляли и по кортежа на йеменския премиер Халед Бахах,
но никой не е пострадал, предаде „Ройтерс”.
Министърът на информацията Надя ал Сакаф посочи в Туитър акаунта си, че бойци на контролно-пропускателен пункт на хусите открили огън по кортежа на Бахах, след като той си тръгнал от съвещание с президента фелдмаршал Абд Рабу Мансур Хади и неговия съветник и представител на хусите Салех ас Самад, за да се опитат да разрешат политическата криза, която доведе до боевете между шиитските бойци и армията.
Говорител на йеменското правителство окачестви стрелбата по бронирания кортеж на Бахах като опит за убийство.
По-късно бе договорено прекратяване на огъня между шиитските бунтовници и охраната на президентския дворец,
съобщи Франс прес.
Примирието е резултат от среща между президента Хади, министрите на вътрешните работи и отбраната и представител на хусите. Спирането на боевете бе потвърдено от свидетели и местни жители на южната част на Сана, където се намира президентският дворец.
От здравното министрество съобщиха за 55 ранени, но не и убити при боевете по-рано през деня.
Напрежението в Сана се покачи, след като в събота бе отвлечен шефът на кабинета на президента – Ахмед Ауад бен Мубарак. Мубарак е един от авторите на проекта за нова конституция, в който се предвижда превръщането на Йемен във федерална държава от шест региона. Хисите отхвърлят този проект, защото разпределението на регионите ги лишава от излаз на Червено море.
От миналата година хусите контролират голяма част от Йемен, както и части от столицата Сана. Критици твърдят, че те са подкрепяни от шиитски Иран, което пък бунтовниците отричат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!