А зербайджан сезира спешно Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) с искане за временни мерки срещу Армения, тоест Ереван да бъде приканен да прекрати бомбардировките на цивилни райони, съобщи днес съдът, цитиран от Франс прес.
В комюнике ЕСПЧ уведоми, че вчера е получил искане от Азербайджан за налагане на временни мерки срещу Армения въз основа на член 39 от правилника си, който му позволява да взема спешни мерки, когато има непосредствена опасност от нанасяне на непоправима щета.
Баку настоява съдът да поиска от Армения "да прекрати обстрела с артилерия и ракети от своя територия и от окупираните азербайджански територии на жилищни райони, обществени места, гробища и други елементи от гражданската инфраструктура на територията на Азербайджан", посочи ЕСПЧ.
Боевете за Нагорни Карабах продължават, Иран разположи военни по границата
По-рано днес Азербайджан обвини Армения, че е убила 14 цивилни при ракетен обстрел по азербайджанския град Барда, който е близо до границата с Нагорни Карабах, съобщи Франс прес. "Четиринайсет мирни жители бяха убити, а над 40 са ранени", заяви канцеларията на генералния прокурор на Азербайджан.
Арменското министерство на отбраната заяви, че тези обвинения са неверни и необосновани.
Във вторник Азербайджан обвини Армения, че е изстреляла ракета срещу азербайджанския район Барда, близо до Нагорни Карабах, при което са били убити четирима и ранени около десет цивилни. Ереван опроверга тези твърдения.
В искане си до ЕСПЧ Азербайджан настоява също Армения да прекрати "военната, политическа, финансова и друга подкрепа, която оказва на престъпните "власти" в окупираните територии", да престане да изпраща свои въоръжени сили в Азербайджан и да изтегли бойците си, разположени незаконно на азербайджанска територия, допълва съдът и информира, че в скоро време ще разгледа искането.
Пашинян: Всички арменци на оръжие, край с дипломацията
От началото на конфликта за сепаратисткия район Нагорни Карабах двете страни, членуващи в Съвета на Европа, сезират една след друга ЕСПЧ. В края на септември правното звено на Съвета на Европа, базиран в Страсбург, предупреди двете страни да не нарушават правата на цивилното население. Няколко дни по-късно ЕСПЧ призова страните в конфликта към сдържаност предвид ескалирането на конфликта.
Междувременно турският президент Реджеп Тайип Ердоган в заявил пред руския държавен глава Владимир Путин, че заедно могат да разрешат проблема в Нагорни Карабах, предаде Анадолската агенция.
На заседание на парламентарната група на своята партия Ердоган каза, че е обсъдил с Путин по телефона конфликта между Азербайджан и Армения.
Путин шокира: Хиляди са жертвите в Нагорни Карабах
"Нека вече да сложим край на това в Кавказ. Ако искаш, нека разрешим заедно тази работа. Вие проведете разговори с Пашинян /арменския премиер Никол Пашинян/, аз ще проведа разговори с моя брат Илхам /азербайджанския президент Илхам Алиев/", цитира собствените си думи пред Путин Ердоган.
"Нека направим искрена стъпка по този въпрос. В позиция сме да сложим край на това", добави турският президент и определи като "хубав разговор" беседата си с Путин по телефона.
Турската лира се срина след Ердоган
В отговор на изразени от руския президент тревоги заради засилващо се участие на бойци от Близкия изток в конфликта, Ердоган е посочил пред Путин, че Армения използва на бойното поле кюрдски бунтовници, предаде Ройтерс.
В речта си в парламента турският лидер използва случая и за да крити.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!