Надеждите за решение на 20-годишния конфликт между Азербайджан и Армения приключиха с фиаско, след като азербайджанският лидер Илхам Алиев обвини арменския си колега Серж Саркисян в неконструктивна позиция след два дни преговори, предаде Ройтерс.
"Що се отнася до главните теми двете страни не могат да продължат напред към споразумение и причината за това е, че позицията на арменската страна е неконструктивна", каза Алиев пред азербайджанската телевизия, цитирана от Интерфакс.
Той изрази убеденост, че отварянето на турско-арменската граница трябва да стане паралелно с решението на конфликта в Нагорни Карабах.
В противен случай, според него, положението в района може да се влоши и да започнат отрицателни процеси.
Представители на азербайджанското и арменското правителство не бяха намерени за коментар.
По-рано руският външен министър Сергей Лавров каза пред репортери в Кишинев, където беше срещата, че президентите на двете кавказки страни са се доближили до решение за конфликта в Нагорни Карабах.
Американското посолство в Кишинев, което бе домакин на разговорите, обяви вчера, че Алиев и Саркисян са имали конструктивни разговори.
Международните анализатори твърдят, че напредък в преговорите между Азербайджан и Армения би бил от изключителна важност за предстоящите преговори между Турция и Армения на 10 октомври в Цюрих.
Анкара и Ереван са скарани след масовите убийства по време на Първата световна война на арменци от османските турци.
Двете страни планират да подпишат протокол, който ги задължава да възстановят дипломатическите връзки и отново да отворят общата си граница. Тя пък бе затворена от Турция през 90-те в знак на солидарност с Азербайджан след конфликта с Армения.
Междувременно няколко хиляди арменци излязоха по улиците на столицата Ереван, за да протестират срещу споразумението за нормализиране на отношенията с Турция, предаде АФП.
Носейки афиши с надписи "Никакви отстъпки за турците", протестиращите преминаха от центъра на Ереван до мемориал, посветен на арменците, станали жертва на османското владичество през Първата световна война.
В изявление до президента на Армения протестиращите са го призовали да не подписва споразумението.
Протестите бяха организирани от няколко опозиционни партии, включително националистическата Арменска революционна федерация, която напусна управляващата коалиция година по-рано заради проблемите с Турция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!