П резидентът Доналд Тръмп обеща да оправи икономиката на САЩ и да намали цените. Но неговата митническа политика може да доведе до обратен ефект, пише Newsweek.
Предизборното обещание на президента Доналд Тръмп за 2024 г. да оправи икономиката на САЩ и да намали цените му помогна да си върне Белия дом.
Но само два месеца след началото на втория му мандат Тръмп превърна този печеливш въпрос в проблем чрез търговска политика, която разклати фондовите пазари и предизвика опасения сред потребителите за нарастващи разходи и упорита инфлация.
Новите широкообхватни "намалени реципрочни" мита, които Тръмп обяви в церемония в Розовата градина в сряда, включващи 34-процентно мито върху вноса от Китай, заплашват да разпалят търговски войни, да предизвикат рецесия и допълнително да разклатят общественото доверие в икономическите политики на Тръмп, според анализатори и социолози, с които Newsweek е разговарял.
"Основната тежест на митата пада върху американските потребители под формата на по-високи цени", каза Марк Занди, главен икономист в Moody's Analytics. Американската икономика ще пострада, ако Тръмп приложи новите мита и други държави отговорят с по-високи тарифи за американските стоки, добави Занди.
"Комбинацията от мита и ответни мерки ще натежи сериозно върху икономиката и в много сценарии може да ни тласне към рецесия", предупреди той.
Тръмп обяви извънредно положение в САЩ
В изказването от Белия дом преди да подпише новите мита, Тръмп заяви, че тази политика ще сложи край на десетилетия несправедливи търговски практики и ще даде старт на нова ера на "икономическа независимост".
"Нашата страна и нейните данъкоплатци са били ограбвани повече от 50 години, но това вече няма да се случва", заяви Тръмп.
Според новия план САЩ ще наложат 34-процентно реципрочно мито върху вноса от Китай, 20% върху Европейския съюз, 25% върху Южна Корея и 26% върху Индия, наред с други държави. Освен това, според програмата, САЩ ще наложат "минимално базово мито от 10%" върху вносните стоки, уточни Тръмп.
Той също така каза, че преди това обявеният план за налагане на 25% мито върху вноса на автомобили ще влезе в сила в полунощ в сряда.
Държейки графика с тарифите, президентът заяви, че е можел да наложи "пълни реципрочни" мита, но е избрал да таксува другите страни "приблизително наполовина" от техните собствени тарифи върху американския износ. Не беше ясно на какви изчисления се основават данните в графиката, а много от посочените нива на мита изглеждаха произволни. Белият дом не беше информирал медиите предварително за подробностите на съобщението в сряда.
Според Тръмп, новите мита ще донесат "трилиони долари, за да намалим данъците си и да изплатим националния си дълг, и всичко това ще се случи много бързо".
Why Trump's Sweeping New Tariffs May Backfire: 'It's an Own Goal' - Newsweek https://t.co/z8a0y0hKZG
— Charlie (@Charlie171580) April 3, 2025
Но икономисти, търговски експерти и анализатори опровергават тези прогнози. Социологически проучвания също показват, че повечето американци не одобряват митническата политика на Тръмп и се опасяват, че тя ще доведе до по-високи цени.
Сред американските граждани 58% смятат, че митата вредят на икономиката на САЩ, според проучване на Юридическия факултет на университета "Маркет" от сряда, проведено преди съобщението в Розовата градина. Изследването също така установява, че около шест от всеки десет възрастни вярват, че политиките на Тръмп ще предизвикат ръст на инфлацията.
Други национални проучвания показват сходно обществено неодобрение към митата на Тръмп, включително скорошно проучване на CNN/SSRS, според което 61% от американците не подкрепят начина, по който президентът се справя с тарифите.
"През цялата есенна кампания Тръмп подчертаваше колко ще успее да намали цените и инфлацията. Избирателите определиха това като свой най-важен приоритет и му дадоха значителна подкрепа заради това", каза Чарлз Франклин, директор на социологическото проучване на "Маркет".
Но последните анкети показват, че "хората стават все по-скептични относно способността му да изпълни обещанията си".
Тръмп може да използва обявените в сряда реципрочни мита като отправна точка за преговори с търговските си партньори, както е намеквал в миналото. През последните седмици той постигна споразумения с Мексико и Канада за отлагане на някои предложени тарифи и също така предложи временни изключения за индустрии, които са поискали облекчение.
Световните лидери с остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп
Икономическите последици от митата на Тръмп могат също така да бъдат смекчени, ако други държави решат да не отговарят агресивно, казват някои анализатори.
В Европейския съюз "няколко държави членки се колебаят дали изобщо да предприемат ответни мерки, за да не бъдат въвлечени в ескалираща търговска война", пише Нико Фицрой, старши анализатор за Европа в Signum Global Advisors.
Тръмп заяви в сряда, че САЩ потенциално могат да отменят митата за някои държави, ако те предприемат мерки като премахване на собствените си тарифи и "започнат да купуват американски стоки".
Въпреки това президентът не даде никакви индикации, че е готов да отстъпи от по-широката си протекционистка търговска програма, въпреки сигналите, че тя вреди на рейтинга му и може да навреди на Републиканската партия.
"Той вярва по някаква причина в силата на митата, въпреки всички доказателства за обратното", каза Колин Грабоу, търговски експерт от либертарианския мозъчен тръст Cato Institute във Вашингтон.
"Това е пълен автогол", смята Грабоу.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Трета световна война на прага? Изкуственият интелект има отговор!
Бащата на загиналата в катастрофа Сияна: Тя беше ангел! Уби я безхаберието и корупцията