А встралия ще забрани TikTok на правителствени устройства, присъединявайки се към нарастващия списък от западни държави, които ограничават приложението поради опасения за националната сигурност, предаде АФП.
Главният прокурор Марк Драйфус заяви, че решението е взето след съвет от разузнавателните служби на страната и ще започне да се прилага "възможно най-скоро".
Австралия е последният член на тайния алианс за сигурност "Пет очи", който преследва правителствена забрана на TikTok, присъединявайки се към съюзниците си САЩ, Великобритания, Канада и Нова Зеландия.
Франция, Нидерландия и Европейската комисия са предприели подобни стъпки.
Australia said it will ban TikTok on all government-issued digital devices. The decision means all members of the Five Eyes intelligence alliance have placed full or partial bans on lawmakers’ access to the app. https://t.co/DAyFZbUVPA
— The Wall Street Journal (@WSJ) April 4, 2023
Драйфус заяви, че правителството ще одобри някои изключения "за всеки отделен случай" при "подходящи мерки за намаляване на сигурността".
Експерти по киберсигурност предупредиха, че приложението може да се използва за събиране на данни, които след това се споделят с китайското правителство.
Фъргюс Райън, анализатор в Австралийския институт за стратегическа политика, заяви, че премахването на TikTok от правителствените устройства е "ясно".
"От години е ясно, че данните на потребителите на TikTok са достъпни в Китай", казва Райън пред АФП.
"Забраната за използване на приложението на правителствените телефони е разумно решение предвид този факт."
Райън заяви, че Пекин вероятно ще "възприеме това като несправедливо отношение и дискриминация срещу китайска компания".
Опасенията за сигурността са заради китайски закон от 2017 г., който изисква от местните фирми да предават лични данни на държавата, ако те са от значение за националната сигурност.
Пекин отрича тези реформи да представляват заплаха за обикновените потребители.
Китай "никога не е изисквал и няма да изисква от компании или физически лица да събират или предоставят данни, намиращи се в чужда държава, по начин, който нарушава местното законодателство", заяви през март говорителят на външното министерство Мао Нин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!