П равителството на Австралия заяви, че ще въведе „водещо в света“ законодателство, което да забрани на деца под 16 години да посещават социалните мрежи.
Министър-председателят Антъни Албанезе заяви, че предложените закони, които ще бъдат внесени в парламента следващата седмица, имат за цел да намалят „вредата“, която социалните медии нанасят на австралийските деца.
„Това е за майките и бащите... Те, както и аз, са ужасно притеснени за безопасността на децата ни в интернет. Искам австралийските семейства да знаят, че правителството ви подкрепя“, каза той.
Въпреки че много от подробностите все още предстои да бъдат обсъдени, правителството заяви, че забраната няма да се прилага за младите хора, които вече са в социалните медии.
#Australia Set To Ban #SocialMedia For Under 16
— Mirror Now (@MirrorNow) November 7, 2024
"It's a very good move, we've been demanding the same thing, children should be away from social media, gadgets, social media is very harmful, since COVID there's so much exposure...": @anubha1812, IWPA President@NivedhanaPrabhu pic.twitter.com/SO2Ar08MYP
Няма да има изключения от възрастовата граница за деца, които имат съгласието на родителите си. Правителството твърди, че тежестта на социалните медийни платформи ще бъде да докажат, че предприемат разумни мерки за предотвратяване на достъпа.
Албанезе заяви, че няма да има санкции за потребителите и че прилагането на законите ще зависи от австралийския онлайн регулатор - Комисаря по електронна безопасност.
Законодателството ще влезе в сила 12 месеца след приемането му и ще подлежи на преразглеждане, след като бъде въведено.
Макар че повечето експерти са съгласни, че платформите на социалните медии могат да навредят на психичното здраве на подрастващите, мнозина са раздвоени по отношение на ефикасността на опитите да бъдат забранени всички заедно.
Някои експерти твърдят, че забраните само забавят излагането на младите хора на приложения като TikTok, Instagram и Facebook, вместо да ги научат как да се ориентират в сложните онлайн пространства.
Предишни опити за ограничаване на достъпа, включително от страна на Европейския съюз, до голяма степен се провалиха или срещнаха отпор от страна на технологичните фирми. Остават и въпроси относно начина на прилагане, като се има предвид, че съществуват инструменти, които могат да заобикалят изискванията за проверка на възрастта.
Една от най-големите австралийски групи за защита на правата на детето разкритикува предложената забрана като „твърде груб инструмент“.
В отворено писмо, изпратено до правителството през октомври и подписано от над 100 учени и 20 организации на гражданското общество, Австралийската работна група за правата на детето призова Албанезе вместо това да разгледа възможността за налагане на „стандарти за безопасност“ на платформите на социалните медии.
No more TikTok, Instagram & Facebook for kids under 16 in Australia as govt set to ban social media https://t.co/UdwqmMaAzA
— Amit Paranjape (@aparanjape) November 7, 2024
Групата посочи също така съвета на ООН, че „националните политики“, предназначени за регулиране на онлайн пространството, „трябва да бъдат насочени към предоставяне на децата на възможност да се възползват от участието си в цифровата среда и осигуряване на безопасния им достъп до нея“.
Но други граждански кампании лобираха пред правителството на Австралия за законите, като заявиха, че забраните са необходими, за да се защитят децата от вредно съдържание, дезинформация, тормоз и друг социален натиск.
В петиция на инициативата „36 месеца“, която е подписана от над 125 000 души, се твърди, че децата „все още не са готови да се ориентират безопасно в онлайн социалните мрежи“ поне до 16 години и че понастоящем „прекомерната употреба на социални медии пренастройва младите мозъци в критичен период от психологическото развитие, което води до епидемия от психични заболявания“.
На въпроса дали трябва да се положат по-широки усилия за обучение на децата как да се ориентират в ползите и рисковете от пребиваването в интернет, Албанезе отговори, че подобен подход би бил недостатъчен, защото „предполага равнопоставеност на силите“.
„Не знам за вас, но на моята система се появяват неща, които не искам да виждам. Да не говорим за уязвимо 14-годишно дете. Тези технологични компании са невероятно мощни. Тези приложения имат алгоритми, които подтикват хората към определено поведение“, каза той пред репортери в четвъртък.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!