П родължителната намеса в GPS сигналите по границите на НАТО с Русия има за цел да насади "чувство на безпомощност" в западните общества, заявиха пред Newsweek съюзническите власти, които се сблъскват с Москва в оспорваните райони на Северна Европа.
Увеличаването на ежедневните GPS смущения - често концентрирани около чувствителни стратегически места - предизвиква тревога сред западните правителства, транспортни органи и военни през последните две години, докато Москва набляга на опустошителната си война в Украйна и все по-дълбоко навлиза в конфронтация с НАТО, пише Newsweek.
(Във видеото научете повече по темата: Ще има ли военни сили на НАТО и европейските държави в Украйна: Анализ на експерти)
Съюзниците предупреждават, че тенденцията е дългосрочна.
"Тази руска практика оказва и вероятно ще продължи да оказва негативно влияние върху гражданската авиация в региона", заяви пред Newsweek говорител на литовското министерство на отбраната.
Служител на полското министерство на отбраната допълва:
"Не бива да се забравя, че войната на източната ни граница радикално промени системата на международната сигурност, също и в инфосферата, където елементите на хибридното влияние на Русия са най-видими."
"Изграждането на атмосфера на заплаха и чувство за безпомощност в обществото несъмнено е една от целите, които Русия преследва."
От Newsweek уточняват, че са се свързали с руското Министерство на отбраната по имейл, за да поискат коментар.
Заглушаването и фалшифицирането пречат на глобалните навигационни спътникови системи (ГНСС), сред които GPS е жизненоважна, използвана от транспортните органи, промишлеността и милиарди хора всеки ден. Нападенията могат да прекъснат изцяло сигналите или да накарат потребителите - сред които и граждански самолети - да изглеждат, че се намират на погрешно място.
Военните използват смущенията в ГНСС и като защитна мярка, като използват платформи за електронна война за заглушаване и подправяне на сигналите над чувствителни места, за да нарушат събирането на разузнавателни данни и навигационните системи на оръжия като ракети и безпилотни самолети. Например, както руските градове в близост до Украйна, така и израелските градове в обсега на Ивицата Газа редовно изпитват GPS смущения.
"Някои от тях се използват за защита на въоръжените сили", казва литовският служител пред Newsweek по повод неотдавнашната намеса в Балтийския регион.
"Руските въоръжени сили разполагат с широк спектър от военно оборудване, предназначено за смущения на ГНСС, включително заглушаване и подправяне, на различни разстояния, с различна продължителност и интензивност", добавиха те.
Смята се, че руският ексклав Калининград е център за такава дейност. Малкият стратегически руски аванпост, който се намира на брега на Балтийско море и е разположен между Литва и Полша, е важно руско военно място и по този начин представлява значителна заплаха за околните държави от НАТО.
"В Калининградска област Русия също разполага с тези системи и ги използва за намеса в ГНСС", заявиха от литовското министерство на отбраната.
На други места финландските и норвежките власти определиха полуостров Кола като друг център за дейност в областта на електронната война. Отдалеченият регион се намира в Северния полярен кръг и е описан като "сърцевината" на регионалните военни способности на Русия и по-широките усилия за проектиране на мощ.
Досега намесата изглежда по-скоро като неудобство, отколкото като сериозна заплаха.
"Проблемът с възможните смущения в части от наземния GPS като цяло не представлява заплаха за гражданските и военните самолети на крейсерска височина, тъй като тогава се използват алтернативни системи", заяви полският служител по отбраната.
"Досега предполагаемата намеса в сигнала на GPS не е повлияла на ефективността на полската система за противовъздушна отбрана."
Ерко Кулу, ръководител на отдела за управление на честотите в естонския орган за защита на потребителите и техническо регулиране (TTJA), заяви пред Newsweek, че смущенията "могат да бъдат забелязани само на големи височини и няма значителни проблеми с работата на GPS оборудването, тъй като то може да се използва както обикновено".
"Смущенията на GPS сигнала не представляват заплаха за аеронавигацията и въздушния трафик, също така наземните GPS, GALILEO и други устройства за глобална спътникова навигация остават незасегнати", добави Кулу.
От TTJA заявиха, че смущенията в GPS са се случвали всеки ден през тази година, а от Министерството на отбраната на Литва заявиха, че смущенията са се увеличили значително "от началото на мащабната военна интервенция на Русия в Украйна през февруари 2022 г."
Не всичко това може непременно да се припише на злонамереността на Москва. "Трудно е да се определи ясно източникът на предполагаемите смущения на GPS сигнала поради много широкия спектър от потенциално влияещи фактори", заяви полският представител на отбраната.
Въпреки това те добавиха, че това със сигурност съответства на хибридните мерки, които Русия прилага, за да дестабилизира част от Европа, където благодарение на разширяването на НАТО и нарастващите разходи за отбрана нейните оперативни възможности са все по-ограничени.
"В допълнение към компоненти като дезинформация, пропаганда или фалшиви новини, постепенно се разширява и развитието на средствата за електронна война на Руската федерация, които могат да бъдат подлагани на различни видове тестове и изпитания в международна среда", заяви полският служител.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!