И талианските власти и банките в страната се договориха за създаването на фонд в размер на 4-6 млрд. евро за спасяването на банковата система на Италия.
Мярката цели увеличаване на капитализацията на италианските банки и намаляване на тежестта на необслужваните кредити, съобщава „Файненшъл таймс” (The Financial Times).
Новият спасителен план трябва да предотврати „гръцки сценарий” в третата по големина икономика в еврозоната, както обеща още през миналата година финансовият министър на Италия. Фондът в съчетание със законови промени ще намали обема на лошите кредити, като целта е да не се допуснат фалити на банки, които могат да доведат до ефекта на доминото.
За държавата би било доста трудно да се намеси в такава ситуация. Тя е най-задлъжнялата в Европа след Гърция. Италианският държавен дълг възлиза на 132% от брутния вътрешен продукт на страната или над 2,1 трилиона евро.
След поскъпване през февруари и март тази година, подкрепено от политиката на Европейската централна банка на количествени улеснения – наливане на ликвидност чрез изкупуване на ценни книжа – италианските държавни облигации поевтиняват. През април търсената за тях доходност нарасна от 1,20% до 1,57%. Причината за това са именно опасенията за банковата система.
Сумата на „лошите дългове” в портфейлите на италианските банки достигна 360 млрд. евро или над 17% от всички раздадени кредити. В същото време акциите на повечето от кредитните институции поевтиняват от началото на годината.
В началото на годината италианското правителство и Европейката комисия се споразумяха банките да могат да продават класифицирани кредити на частни инвеститори с държавна гаранция. Но това се оказа недостатъчно за разрешаване на поблемите в банковата система на страната.
Фондът ще носи името „Атлас” (Atlante) на името на титана в древногръцката митология, държащ на раменете си небесния свод.
Финансирането за него ще е частно. Най-големите италиански банки като UniCredit, Intesa Sanpaolo и UBI Banca ще инвестират стотици милиони евро във фонда, за да подпомогнат затруднените кредитори.
От своя страна правителството на Италия ще прокара законодателни пормени в областта на банкрута и несъстоятелността в съответствие с европейските норми. Очаква се това да улесни продажбата на „лоши кредити” от италианските банки.
Досега те са раздали 200 млрд. евро на длъжници, които в последствие са изпаднали в неплатежоспособност. По данни на Централната банка на Италия 85 млрд. евро от тази сума дори не са отписани от кредитните портфейли.
Фондът ще играе ролята на купувач за банките, които не са в състояние да наберат капитал на свободния пазар или да продадат рисковите портфейли с необслужвани кредити.
Мерките са част от изискванията на Европейската централна банката.
Необслужваните кредити в Италия достигнаха една трета от общия обем на лошите кредити в еврозоната.
Италианското правителство определи „Атлас” като „самостоятелна инициатива” на италианските банки.
Премиерът Матео Ренци, който постави задачата за укрепване банковата система, приветства създаването на фонда и обеща, че в следващите няколко години правителството ще вземе мерки, за да се ускори събирането на дълговете от некоректните платци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!