Ш офьорът на автомобила, който беше взривен пред хотел на Доналд Тръмп в Лас Вегас е бил военнослужещ от американските специални части, който все още е бил на активна военна служба и се е застрелял преди експлозията, съобщава Би Би Си (BBC).
Полицията в Лас Вегас е идентифицирала шофьора като 37-годишния Матю Алън Ливелсбергер от Колорадо Спрингс,
Колорадо. Той е наел Tesla Cybertruck и е карал повече от 1200 км до хотела в Невада, където го взривява.
Причината за смъртта на Ливелсбергер е самоубийство, той се е прострелял преди взрива, съобщава службата на съдебния лекар на окръг Кларк. Седем души бяха ранени, когато превозното средство, пълно с туби с гориво и фойерверки, избухна сутринта в деня на Нова година. Властите казаха, че всички наранявания са леки.
Ливелсбергер е откарал Cybertruck до града в сряда сутринта, по-малко от два часа преди детонацията, казаха от полицията. Паркиран пред хотела близо до остъклен вход, автомобилът започнал да пуши, след което избухнал. Властите в Лас Вегас казаха, че Cybertruck е помогнал за задържането на експлозията, изпращайки я вертикално, а не навън. Близките стъклени врати и прозорци на хотела не са се пръснали при взрива.
Органите на реда признаха, че все още не са установили мотивите зад инцидента.
„Спокойно мога да го нарека самоубийство с бомбен атентат, извършен веднага след това“, каза шериф Макмехил по време на пресконференцията в четвъртък. Шерифът каза, че следователите са открили военна лична карта, паспорт, два полуавтоматични пистолета, фойерверки, iPhone, смарт часовник и няколко кредитни карти на името на г-н Ливелсбергер от овъгленото превозно средство.
Тялото в автомобила е изгорено до неузнаваемост и е намерено със самонанесена огнестрелна рана в главата, каза шерифът на Лас Вегас Кевин Макмехил в четвъртък. Открити са две татуировки върху останките на шофьора, които съвпадат с тези на Ливелсбергер.
Роденият в Колорадо Спрингс наел Cybertruck на 28 декември в Денвър. Полицията успяла да проследи движението му, използвайки няколко снимки по пътя от Денвър, Колорадо до Лас Вегас, Невада, заедно с технологията за зареждане на Tesla, която помогнала да се картографира къде е спирал по пътя. Той в единственият, който в видян да управлява автомобила.
Шериф Макмехил каза, че
има няколко паралела, но няма категорична връзка, между заподозрените за инцидента в Лас Вегас и нападението с пикап в Ню Орлиънс,
което остави 14 убити, и двете се случиха на Нова година.
И двамата заподозрени са служили във Форт Браг в Северна Каролина, въпреки че няма данни да са служили в едно и също звено или да са били там по едно и също време. И двамата са служили в Афганистан през 2009 г., но няма доказателства, че са били в един и същ регион или част.
И двамата също са използвали компания за отдаване под наем Turo за превозните средства, участващи в инцидентите, каза г-н Макмехил.
Г-н Ливелсбергер има
десетилетия опит с американската армия, като е служил както в армията, така и в Националната гвардия.
Той е служил в Германия, но е бил в одобрен отпуск по време на инцидента.
Бащата на г-н Ливелсбергер заяви пред новинарския партньор на BBC CBS, че синът му е в Колорадо, за да види жена си и осеммесечната си дъщеря. Той каза, че последно е говорил със сина си на Коледа и че всичко изглеждало нормално.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!