Н ай-малко 90 души са загинали при атентат с кола бомба в сомалийската столица Могадишу, според местни изтоници. Десетки други са ранени.
Установяването на точния брой на жертвите и пострадалите не е лека задача, защото властите са дали инструкция на медицинския персонал да не разкриват бройки, както те правеха по-рано, а на журналистите е забранено да отиват на местата, където са извършени такива терористични атаки, отбелязва Ройтерс.
Броят на загиналите сигурно ще нарасне, тъй като десетки други са откарани в болница, някои от тях в тежко състояние, каза членът на сомалийския парламент Абдиризак Мохамед.
Колата експлодирала на много оживен полицейски контролен пункт в града, на който се събира пътна такса. Това станало в сутрешния час пик, когато много хора отивали на работа след петъчния празничен ден.
Свидетел, цитиран от Ройтерс, живеещ наблизо, излязъл от къщи да види какво става и преброил най-малко 13 трупа. "Десетки други крещяха за помощ, но полицията незабавно откри стрелба и аз бързо се прибрах у дома", каза той.
Ранените били отведени в болница "Медина", където друг свидетел на Ройтерс видял десетки хора да пристигат с линейки от мястото на експлозията.
Кметът на Могадишу майор Омар Мухамуд каза пред репортери, че правителството е потвърдило за най-малко 90 ранени при взрива, повечето от тях деца и ученици, както и студенти, минаващи оттам с автобус. На снимки от местопроизшествието се виждат обгорели каросерии на коли, а над града се издига гъст облак дим.
Двама турски граждани са сред загиналите при атентата, съобщи турският телевизионен канал НТВ, като се позовава на съобщение на посланика на Турция в Сомалия Мехмет Йълмаз и на изявление на турския външен министър Мевлют Чавушоглу. Винаги ще бъдем до братска Сомалия. Нашата борба срещу тероризма ще продължи с решимост, посочи турският външен министър Мевлют Чавушоглу в изявление във връзка с терористичния акт в Могадишу.
Никой засега не е поел отговорност за кървавия атентат, но свързаната с терористичната мрежа Ал Каида ислямистка групировка "Аш Шабаб" често извършва такива атаки. Групировката, която се стреми да свали подкрепяното от ООН правителство, бе изтласкана от столицата Могадишу преди няколко години, но продължава да контролира чрез рекетьорска "данъчна" система части от централните и южните райони на Сомалия и да извършва нападения срещу популярни и оживени места като кръстовища и хотели в крайморската столица.
Сомалия е раздирана от вътрешни конфликти и междуособици от 1991 г. насам, когато военните племенни вождове свалиха диктатора Сиад Баре, а след това започнаха борби помежду си.
Сомалия е сред първите пет в класация за най-опасните страни в света.
Кои са най-опасните и най-безопасните страни
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!