А рмения призова "незабавно" да бъде изпратена мисия на ООН в Нагорни Карабах, която да наблюдава ситуацията на място, след като Азербайджан обеща, че арменците в отцепническия регион ще бъдат третирани наравно с другите граждани, предаде Франс прес.
Русия: Арменските сепаратисти в Нагорни Карабах започнаха да предават оръжията си
"Международната общност трябва да положи всички усилия за незабавното изпращане на междуведомствена мисия на ООН в Нагорни Карабах, която да наблюдава и оценява правата на човека и хуманитарната ситуация и ситуацията със сигурността на място", заяви арменският външен министър Арарат Мирзоян, отправяйки отново обвинения за "етническо прочистване" в сепаратисткия регион.
"За съжаление, ние нямаме партньор за мир, а страна, която открито заявява, че "правото е на страната на по-силния" и постоянно използва сила, за да наруши мирния процес", добави той и заяви, че моментът на светкавичната офанзива на Азербайджан в началото на седмицата не е бил "случаен" - в разгара на Общото събрание на ООН.
Азербайджан потвърди за 6 убити руски войници
"Посланието е ясно: можете да говорите за мир, а ние да воюваме, и няма да можете да промените нищо", подчерта министър Мирзоян.
Няколко часа по-рано вчера, от същата трибуна на Общото събрание, азербайджанският му колега Джейхун Байрамов беше обещал, че арменското мнозинство в Нагорни Карабах ще бъде третирано като наравно с другите граждани на страната.
"Искам да повторя, че Азербайджан е решен да реинтегрира арменските жители на Карабахския регион на Азербайджан като равноправни граждани", заяви Джейхун Байрамов. "Конституцията, националното законодателство на Азербайджан и международните ангажименти, които сме поели, са солидна основа за тази цел", добави той.
Азербайджанският президент се извини на Путин за убитите руски войници в Карабах
"Продължаваме да вярваме, че за Азербайджан и Армения съществува историческа възможност да установят добросъседски отношения и да съжителстват мирно рамо до рамо", подчерта Байрамов.
Силите на Азербайджан продължават операцията си, целяща да възстанови пълния контрол на Баку над сепаратисткия регион Нагорни Карабах, след като светкавичната офанзива породи опасения за съдбата на арменското население, предаде Франс прес.
Първият международен конвой с помощи влезе в Нагорни Карабах в събота, където азербайджанската армия показа пред медиите стотици оръжия, иззети от сепаратистите в околностите на град Степанакерт, обявен за "столица" на самопровъзгласилата се република.
Ройтерс: Изстрели проехтяха в столицата на Нагорни Карабах
"МКЧК премина през Лачинския коридор, за да достави 70 тона хуманитарна помощ на населението", съобщи служител на Международния комитет на Червения кръст в арменския контролен пункт в Корнидзор, Армения. От края на 2022 г. Армения обвинява Баку, че блокира този единствен път, който я свързва директно с Нагорни Карабах, за да предизвика недостиг на храна в анклава.
В Корнидзор шепа арменски войници пречат на разтревожени цивилни да влязат в близкия Нагорни Карабах, отбелязва АФП.
По-рано вчера АФП и АЗЕРТАДЖ цитираха изявление на азербайджанското министерство на отбраната, според което арменци в планинския анклав "подпалват масово жилища в Агдара". Министерството публикува в "X" въздушни снимки с ниска резолюция, на които изглежда се виждат запалени къщи.
Азербайджан и Армения постигнаха споразумение: Какво следва?
Град Агдара (Мартакерт на арменски) е разположен на около 60 км от Степанакерт. Той се намираше под контрола на сепаратистите, докато те не бяха принудени да приемат прекратяването на огъня и разоръжаване вследствие на светкавичната азербайджанска офанзива.
Засега няма коментар от страна на Ереван или сепаратистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!