А рктическият град Уткиагвик е не само най-северното населено място в Съединените щати, но и кръстопът между традиция и нови технологии. Тук вековните познания на инуитите – коренното население на региона – съжителстват с най-модерната наука, разказва Voice of America (VOA).
Фанни Акпик, преподавател по инуитски език и изпълнител на традиционни танци, се гордее със своите усилия за опазването на езика.
Тя споделя: „Не смятам, че губим своя език. Принадлежа на земята, на океана, и знам, че след смъртта си ще се върна в земята, от която произхождам.“
Акпик разказва още за новите думи в езика и как, при нужда да назоват „компютър“, се спират на думата „какасарак“ – „малък мозък“, защото в тази машина се складират знанията на хората.
На един от арктическите брегове се издига и известната арка, изградена от долната челюст на кит. Тя е символ на дълбоката връзка между местните жители, океана и китовете – мотив, за който се вярва, че ще устои на времето хилядолетия напред.
Сред съвременните жители на Уткиагвик е Брайан Томас – началник на местната метеорологична обсерватория. Заедно с екипа си, той следи концентрациите на парникови газове и въглероден диоксид в атмосферата – наблюдения, които стават все по-важни на фона на глобалното затопляне. „Промяната в американската политика по отношение на климатичните промени не влияе върху нашата работа, а единствено върху начина, по който резултатите ѝ се интерпретират“, споделя Томас.
Джеймс Паткотак, бивш строител и настоящ пенсионер, изработва бижута от кости – най-често изобразяващи бели мечки и полярни сови. За себе си казва: „Смятам се за художник, защото винаги търся какво да изобразя и това ми доставя удоволствие.“
Джеймс говори свободно на инуитски и често превежда, а към новите технологии има позитивно отношение: „Технологията ми харесва! Вече не трябва да скачам в шейна с кучешки впряг, за да стигна до езерото за вода, както преди.“
Животът в края на света има своите специфики – до Уткиагвик може да се стигне само със самолет. Всички продукти се внасят по въздух и това се отразява на цените: яйцата струват 20 долара, а едно галонче мляко – почти 10 долара.
В Уткиагвик миналото и бъдещето се преплитат в ежедневието на хората. Това е място, където традициите, науката и новите технологии вървят ръка за ръка, съхранявайки културата, докато същевременно гледат смело напред към бъдещето.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Спецакция в центъра на София, 13 души са задържани
Две последователни катастрофи с десет коли на АМ "Тракия"
Русия порази ключови обекти за производство на дронове в Украйна