Г олямото течение на циркулиращия въздух, наречено арктически полярен вихър, напълно е променило посоката си и сега се върти "наобратно". Сега ветровете духат на изток, а учените се опитват да прогнозират как това ще се отрази на метеорологичните системи през следващите месеци.
(Във видеото научете повече за: ГЛОБАЛНО ЗАТОПЛЯНЕ: Миналият месец е бил най-горещият януари в историята)
Преди да започнете да си представяте внезапен срив на метеорологичните системи на нашата планета, тези обрати не са толкова необичайни. Въпреки че силата на обърнатите ветрове привлече вниманието, това не е първият обрат тази година.
През летните месеци в Северното полукълбо циркулиращите ветрове на вихъра се забавят и започват да се въртят и на изток (по посока на часовниковата стрелка около Арктика).
Въпреки това обръщането от западно към източно през зимните месеци може да има значително въздействие, а малко от тях са толкова драматични, колкото това, което наблюдавахме през март 2024 г. То е в топ шест на най-силните обръщания от 1979 г. насам, казва пред Spaceweather.com климатологът Ейми Бътлър от Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA).
The Polar Vortex Has Shifted Into Reverse
— Johnny (@j00ny369T) April 5, 2024
A major current of circulating air called the Arctic polar vortex has completely reversed course and is now spinning 'backwards'.https://t.co/Tb4ozb43Ql
Както описва климатологът от NOAA Ребека Линдзи, събитията в стратосферата тази зима не са били типични, а "много драматични", за да държат изследователите заети, докато въздухът се върне към западна циркулация през следващите седмици.
Полярният вихър се намира в стратосферата, която започва на около 6-20 километра над повърхността на планетата и достига до около 50 километра над нея. Въпреки че по-голямата част от времето, с което се сблъскваме, е характерно за тропосферата под него, екстремни стратосферни ветрове със скорост до 250 км/ч поддържат джоб от студен въздух над Северния полюс.
Понякога обаче атмосферни вълни, наречени вълни на Росби, изтласкват нагоре и отслабват полярния вихър, като карат част от студения въздух да се разпръсне навън. Това е известно като внезапно стратосферно затопляне и именно това се е случило тук - то може да доведе до студени вълни на земята, но не винаги.
Все още е рано да се анализират последиците от последното обръщане на полярния вихър, но учените вече са забелязали повишаване на нивата на озона над Арктика. Това се случва, защото по-слабият полярен вихър кара повече озон да се насочи към полюсите и да остане там, и това е най-големият скок на озона в Арктика, регистриран за март.
Нивата на озона би трябвало да се нормализират, когато полярният вихър се върне към обичайното си въртене обратно на часовниковата стрелка, и - поне досега - не е придружен от големи промени във времето. Изглежда, че едно от най-значимите обръщания на полярния вихър в историята не е оказало голямо влияние по отношение на времето.
Все пак има и по-дългосрочна перспектива: тъй като планетата става все по-гореща, не е ясно как полярният вихър може да започне да се променя.
Всичко - от моделите на циркулация на Ел Ниньо до покритието с морски лед - играе роля и експертите ще следят отблизо полярния вихър - и евентуалните големи обрати - през следващите години.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!