М ачу Пикчу е един от културните и исторически паметници, с които Южна Америка е най-известна из целия свят.
Древният град на инките се радва на милиони туристически посещения годишно и въпреки че това би трябвало да радва местните хора, те все повече искат максимално да ограничат достъпа до паметника, символ на паметта на предците им.
През януари местните власти предприеха ход, който целеше да намали броя на туристите, които посещават местността в опит да опазят културната стойност на обекта, който по техни думи се руши.
Последната новина, която разяри историци, археолози и местното население, е планираният строеж на летище, което да отвежда посетителите директно до културния паметник на ЮНЕСКО, пише Independent.
По свидетелски разкази булдозери вече са пристигнали на място и разчистват пространството край Чинчеро, отлично запазен град на инките на 3800 метра надморска височина, който отваря вратите към Мачу Пикчу.
Безкрайните ливади, простиращи се наоколо, някога са снабдявали инките с царевица и други подобни земеделски култури, а редица императори са избирали за резиденцията си именно това магическо място.
Всички, които протестират, срещу строежа на огромното летище, твърдят, че то ще нанесе невъзстановими щети върху древните селища на инките и освен това ще навреди на флората и фауната на целия регион.
„Летището, което е планирано да се изгради край Чинчеро, Куско, застрашава опазването на един от най-важните исторически, архитектурни и културни паметници на този свят”, пише Наталия Майлув от Университета в Кеймбридж, която организира петиция срещу изграждането на летището.
Летището ще нанесе невъобразими щети по вина на шума, трафика и принудителната урбанизация на едно място, което би трябвало да остане диво, добавя Наталия.
До този момент над 6000 души са подписали петицията, която подканва перуанския президент Мартин Вискара да преразгледа проекта.
В момента туристите, които идват да видят Мачу Пикчу, кацат на летището в Куско, което се намира на около 80км. от древния град. Оттам някои хващат влак, други автобус, а трети предприемат четиридневен поход към селището.
Летището в Куско има само една писта и там пристигат полети само от близки дестинации като столицата Лима и Ла Пас, Боливия.
Новото летище, което се предвижда да бъде изградено, ще бъде с много по-големи размери и на него ще кацат междуконтинентални полети от Северна Америка например.
Проектът е обявен още през 2012г. от бившия президент Ойанта Умала, а правителството предвижда строежът да бъде завършен до 2023г.
През 2012г. президентът Умала обяви, че правителството ще инвестира около 460 млн. долара без да се включват обезщетенията на фермерите, чиито земи ще бъдат отнети.
Точно по това време, преди седем години, Умала заявява: „Новото летище не само ще разкрие вратите ни към много повече туристи, а и ще отвори много нови работни места, ще модернизира целия регион”.
Експертите обаче не са съгласни, както и местните хора, за които тази местност е свещена, носеща скъп спомен за миналото.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!