Руските издания коментират отказа на Варшавския окръжен съд да остави временно в ареста лидера на чеченските сепаратисти Ахмед Закаев, обвиняван от Москва в тероризъм.
Пристигнал в Полша за участие в световен чеченски конгрес, Закаев бе задържан въз основа на международна заповед за арест, но освободен същия ден, припомнят вестниците.
Съдът се мотивира с това, че Закаев е получил статут на бежанец във Великобритания, и не му наложи мярка за неотклонение, свързана с ограничаване на свободата му.
С това осигури на Закаев възможността да участва в световния конгрес на чеченците и да награди видни дейци, подкрепяли независимостта на непризнатата република Ичкерия, отбелязва "Комерсант".
Сред новите лауреати на "Кхоман сий" - "Чест на нацията", висшето отличие на самопровъзгласилата се през 1991 г. Ичкерия, е и бившият офицер от руската Федерална служба за сигурност Александър Литвиненко, починал в Лондон през 2006 г. след отравяне с полоний.
Конгресът на чеченците край Варшава призова ООН да създаде международен трибунал, който да разследва престъпленията срещу мирното население по време на двете военни кампании в руската република, пише "Комерсант".
Смятаме, че трябва да бъдат наказани представители и на двете страни в конфликта, заявила пред вестника Анна Кюн, прессекретар на форума.
Руските власти и органите на реда не реагираха вчера на решението на полския съд, изтъква "Комерсант".
Варшава избира Лондон - избор, провокиран от Запада,
коментира обаче в заглавие днес московският официоз "Росийская газета".
Съдебното решение предизвикало "нееднозначна реакция" сред полски експерти. "Не зная случай някой да е бил задържан с международна заповед и съдът да е отхвърлил прокурорското искане за арест", заявил например бившият министър на правосъдието Збигнев Чвьонкалски.
Създава се впечатлението, че в Полша политиката е надделяла над съдопроизводството. Не е изключено това развитие да е било провокирано от известни сили на Запад, използвали Закаев като свое оръдие, за да не допуснат очерталото се напоследък подобряване на отношенията между Варшава и Москва, пише "Росийская газета".
Закаев има право да са движи свободно из Полша и да напусне страната, когато пожелае.
Междувременно Русия разполага с 40 дни, за да изпрати искане да бъде екстрадиран. Ако Варшава получи документа в този срок, Полша ще бъде длъжна да започне процедура за екстрадиране, уточнява за всекидневника Ришард Калиш, полски адвокат и депутат.
Закаев е последният изтъкнат чеченски сепаратист в чужбина и връщането му в Русия би означавало историята с Ичкерия да приключи окончателно, цитира "Ведомости" коментар на политолога от Чечения Абдула Истамулов.
След като Закаев бе задържан, чеченският президент Рамзан Кадиров каза, че трябвало да го хвърлят в затвора, където да лежи до живот.
Миналата година обаче Кадиров бе заявил, че Закаев може всеки момент да се върне в родината си, защото не е бил пряк участник в бойните действия, посочва изданието.
Полски експерти предположиха, че решението да бъде освободен един обвиняем в тероризъм е политически мотивирано.
Според тях бежанският статут не е аргумент, щом става дума за международна заповед за арест, пише "Независимая газета".
Несполучливият арест на Закаев ще стане нов тест за руско-полските отношения
В момента на ход е Русия. Руското ръководство най-вероятно няма да иска да накърни по-топлите отношения с Полша и ще положи усилия да представи инцидента със Закаев като незначителен.
Възможно е обаче да се повтори и конфликтният сценарий от Дания, където сепаратистът бе задържан през 2002 г.
Тогава Москва ще предяви претенции към Варшава, ще поиска екстрадирането на Закаев и ще отложи визитата на президента Дмитрий Медведев в Полша, очаквана до края на годината, добавя "Независимая газета".
Това мнение споделят според "Время новостей" и някои полски експерти.
Изданието обаче цитира и варшавския в. "Газета виборча", потвърдил в събота, че Медведев ще посети Полша в началото на декември, като се позовал на източници от полското външно министерство.
Знае се вече и датата на посещението - за нея обаче предстои да съобщи руската страна, допълва "Время новостей".
Поляците едва ли ще предадат Закаев на Русия, тъй като подобно решение би разцепило полското общество. Не е тайна, че голяма част от него има русофобски нагласи, пише "Комсомолская правда".
Нещо повече, уместно е да предположим, че цялата история със задържането и освобождаването на Закаев е била
планирана от самото начало
Той самият и неговото обкръжение са я замислили като начин да осигурят реклама на своя "Световен чеченски конгрес", който без тая шумотевица щеше да си мине кротко, незабелязан от никого, пояснява всекидневникът.
Ако е така, остава само да съжалим, че Русия неволно е подпомогнала свои врагове. При това евентуалният отказ на Полша да екстрадира Закаев безспорно ще усложни отношенията между Варшава и Москва и очерталото се затопляне ще остане в миналото.
Подобно захлаждане със сигурност също е сред целите на чеченската бандитска нелегална мрежа. Ще е глупаво да се поддадем на тези провокационни уловки, забелязва "Комсомолская правда".
Ако Закаев има някаква тежест, тя произтича само от страстното желание на Русия да сложи ръка върху него. Без него той ще е никой и ще потъне в забрава - един герой от минали времена, от когото не зависи нищо, твърди "Московский комсомолец".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!