Британската полиция е арестувала мъж и жена по подозрение в съзаклятничество за убийство във връзка с бруталното съсичане на войник на улица в Улуич, Източен Лондон, предаде Ройтерс.
И двамата задържани са 29-годишни. Не се съобщават повече данни.
Шест къщи - пет в Лондон и имот в Линкълн, централна Англия, са били претърсени във връзка с кървавото деяние, извършено вчера от двама ислямски екстремисти, съобщиха детективи от Скотланд ярд. Двамата бяха ранени от полицията по време на задържането им и се намират в болница под охрана.
Според телевизия "Скай нюз" те са били известни на британските специални служби като ислямски екстремисти. Въпреки това спецслужбите нямали информация за подготвяно терористично нападение.
Медията съобщи още, че името на единия от убийците е Майкъл Адеболаджо. Той е
20-годишен британски поданик, роден в семейство на имигранти от Нигерия,
преди десетина години преминал от християнството към исляма.
Точни данни за втория нападател няма. Съобщава се само, че той също може да е британец от нигерийски произход, приел исляма и станал екстремист.
Днес британското министерство на отбраната съобщи, че
жертвата на екстремистите е 25-годишният барабанчик Ли Ригби
от Втори батальон на Кралския стрелкови полк, съобщи Би Би Си. Той е бил женен, с двегодишен син.
"Барабанчик Ригби беше изключително популярен и духовит войник, добре познат, харесван и уважаван във Втори пехотен батальон. Той бе страстен фен на "Манчестър Юнайтед" през целия си живот", се казва в изявление на министерството.
Командващият офицер на Ригби - подполковник Джим Тейлър, заяви: "Той беше опитен и талантлив барабанчик и картечар, истински воин, отличил се в службата си в Афганистан, Германия и Кипър".
Британският премиер Дейвид Камерън коментира, че бруталното убийство на Ригби е
предателство към исляма.
Великобритания ще бъде непоколебима в битката срещу тероризма и никога няма да отстъпи пред терора или някоя негова разновидност, закани се премиерът.
По думите му това не е било просто нападение срещу Великобритания и британския начин на живот, а предателство към исляма и мюсюлманските общности, които дават толкова много на страната. Премиерът заяви, че в исляма няма нищо, което да оправдава такива ужасни деяния.
Камерън призова британското общество да остане единно след това убийство. Той каза, че извършителите са се опитали да разединят обществото, но този акт ще го обедини и ще го направи по-силно. Според британския лидер един от най-добрите начини да се победи тероризмът е хората да продължат нормалния си живот.
"Това беше безсмислено убийство на войник, който вярно е служил в армията, включително в Афганистан", заяви министърът на отбраната Филип Хамънд.
Във Вашингтон президентът
Барак Обама осъди "ужасяващото нападение"
и заяви, че САЩ стоят твърдо до съюзника си срещу "насилническия екстремизъм и тероризъм". "Не може да има абсолютно никакво оправдание за такива действия," изтъкна Обама в писмена декларация. Той каза, че се моли за семейството на жертвата и британския народ.
Британското правителство реши да не променя степента на терористична опасност в Обединеното кралство.
Решението е взето след състоялото се днес под председателството на премиера Дейвид Камерън заседание на специалния правителствен комитет КОБРА.
Към момента на територията на Англия, Шотландия и Уелс действа "съществена" - трета (по петобална скала) - степен за терористична заплаха.
Полицията обаче съобщи, че 1200 допълнителни полицаи ще бъдат разположени на ключови места по улиците на Лондон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!