З ападните държави и Русия водят битка за влияние в Източна Европа. Москва е широко обвинявана в намеса в европейската демокрация след пълномащабното си нахлуване в Украйна през 2022 г., предава Voice of America (VOA).
Миналата пролет десетки хиляди грузинци организираха демонстрации срещу
правителствения закон за „чуждестранните агенти“ - наречен още „руски закон“.
Подобно законодателство отдавна се използва от Москва за заглушаване на инакомислието.
Протестите се превърнаха в битка за бъдещето на Грузия. Опозицията възлагаше надежди на парламентарните избори през октомври. Но управляващата партия „Грузинска мечта“ спечели над 53% от гласовете.
Наблюдателите на вота обвиниха „Грузинска мечта“, че е контролирала широко разпространени фалшификации на вота, които партията отрича. Протестиращите отново излязоха по улиците на Грузия.
„Искам само да гледаме към Европа, а не обратно към дупката, от която току-що излязохме“, казва един от демонстрантите.
Правителството започна брутално потушаване на протестите и спря
преговорите за присъединяване към Европейския съюз. Вашингтон на свой ред преустанови стратегическото си партньорство с Грузия.
В Молдова - друга бивша съветска република - също се проведе ожесточена президентска битка на изборите през октомври.
Въпреки широко разпространените доказателства за намеса от страна на Москва, проевропейският президент Мая Санду спечели втория тур на изборите през ноември с 55% от гласовете.
„Днес, скъпи молдовци, вие ни дадохте урок по демокрация“, коментира Санду през ноември.
В съседна Румъния кандидатът на крайната десница Калин Джорджеску - който се противопоставя на западната помощ за Украйна - постигна шокираща победа на първия тур на президентските избори през ноември.
Предизборните проучвания сочеха, че резултатите от вота няма да са в негова полза.
Резултатът обаче беше анулиран от висшия съд на Румъния, след като службите за сигурност разкриха дезинформационна кампания за популяризиране на Джорджеску в социалните медии.
„Кампанията на този кандидат беше подкрепена от чужда за интересите на Румъния държава“, коментира действащият президент на Румъния.
Анализаторите твърдят, че Русия се намесва в европейската демокрация - но картината е по-сложна.
Изборите се разиграват на фона на бруталния въоръжен конфликт в Украйна, след нахлуването на Русия през 2022 г.
Според анализатори този конфликт - и отговорът на Европа - продължават да оказват влияние върху европейската политика и избирателите.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!