Н а 24 февруари 2022 г. руският президент Владимир Путин обяснява на народа си защо започва пълномащабна инвазия в Украйна, която нарича „специална военна операция“.
„С разширяването на НАТО на изток, с всяка изминала година, ситуацията за нашата страна става все по-лоша и опасна. Нещо повече, през последните дни ръководството на НАТО открито говори за необходимостта от ускоряване и форсиране на напредването на инфраструктурата на алианса до границите на Русия. С други думи, те удвояват позицията си. Вече не можем просто да наблюдаваме случващото се“, каза той в телевизионно обръщение, непосредствено преди силите му да започнат нападението си.
След близо три години война - война, която струва десетки хиляди животи и от двете страни - тази цел изглежда вече е изпълнена и Украйна е тази, която трябва да стои и да гледа.
Президентът Доналд Тръмп заяви, че се е съгласил да разговаря с Путин, и заедно със секретаря по отбраната Пийт Хегсет на практика отхвърлиха шансовете на Украйна да се върне в границите отпреди инвазията или да стане член на НАТО.
Докато отстранените европейски лидери изпадаха в шок, присъдата на Карло Масала, професор в университета на Бундесвера в Мюнхен, беше ясна.
„От тази гледна точка Путин ще е спечелил тази война“, каза той пред Bild.
Това мнение до голяма степен бе подкрепено от анализаторите, с които Newsweek разговаря. Те определиха новината като „дискурсивна победа“ за Русия и заявиха, че изглежда, че Съединените щати се съгласяват с исканията на Путин още преди началото на преговорите.
Кремъл приветства преговорите като „исторически“, а видни руски личности ликуваха.
Trump is a fascist and Putin the dictator of a ‘model’ white supremacy!
— K. de Verneuil #FBPE 🇪🇺🇺🇦🇮🇱#Renaissance (@pausilly) February 12, 2025
On which planet were those two 𝙣𝙤𝙩 going to gang up against what’s extant of the Free World? Seriously?
Yeah, yeah, yeah! I’ll cry some more, arseholes!
But rest assured I won’t be crying alone for long! pic.twitter.com/03AVDiAzmW
Руският сенатор Алексей Пушков заяви, че разговорът между Тръмп и Путин „ще остане в историята на световната политика и дипломация. Сигурен съм, че в Киев, Брюксел, Париж и Лондон сега с ужас четат пространното изявление на Тръмп за разговора му с Путин и не могат да повярват на очите си“.
Междувременно руската фондова борса се покачи и това не е единствената добра новина за Путин. От негова гледна точка опозицията у дома е потушена, понякога убийствено, а проблемни организации като Международния наказателен съд, който издаде заповед за арест на Путин, но сега е изправен пред санкции от страна на САЩ, също са на прицела на Тръмп.
Русия все още има сериозни проблеми, особено засегнатата от санкциите икономика. Но ако целта на Путин е била да попречи на създаването на обединена държава от НАТО на границата на Русия, то тази цел е най-малкото близо до осъществяване. Newsweek се е свързал с Кремъл за коментар.
Границите на Украйна преди 2014 г.
В едно разхвърляно, полуисторическо есе, написано през 2021 г. преди пълномащабното нахлуване и озаглавено
„За историческото единство на руснаците и украинците“, Путин излага претенциите на Русия към Крим, както и към Донбас и Луганск. „Антируският проект беше отхвърлен от милиони украинци. Народът на Крим и жителите на Севастопол направиха своя исторически избор“, пише той в един от разделите.
Изглежда, че Хегсет е съгласен с това. Той заяви, че връщането на границите на Украйна преди 2014 г., когато Путин анексира Крим, е нереалистично. През тази година руските сили заслепиха Запада с бързото си превземане на украинската територия. Наблюдаващ, очевидно безсилен, беше тогавашният вицепрезидент Джо Байдън и екип от съветници, който включваше Антъни Блинкен, по-късно негов държавен секретар.
Тръмп, който е казвал, че Русия никога не би започнала пълномащабната си инвазия, ако той беше президент, проведе отделни телефонни разговори с Путин и украинския президент Володимир Зеленски в четвъртък, като обяви, че преговорите ще започнат незабавно и прекратяването на огъня е предстоящо. Това се възприемаше като още един признак, че връщането на Украйна към границите отпреди 2014 г. е изключено.
Предишния ден Тръмп заяви, че е имал пряк ангажимент с руския президент, което, както съобщи Блумбърг, е изненадало европейските служители.
Украйна няма да бъде член на НАТО
Хегсет заяви също, че всяко мирно споразумение трябва да включва гаранции за сигурност, за да се гарантира, че войната няма да се възобнови, но Европа трябва да направи повече. Той изключи възможността Украйна да се присъедини към НАТО, което е ключово искане на Путин.
Кира Рудик, лидер на украинската либерална, проевропейска партия „Голос“, заяви пред Newsweek в четвъртък, че коментарите на Хегсет показват, че САЩ искат да прехвърлят отговорността за подкрепата на Украйна върху европейските партньори на Киев.
"There is one way to settle this war right now, and that's in the hands of Vladimir Putin."
— Sky News (@SkyNews) February 14, 2025
@peterkyle speaks to @AnnaJonesSky as Trump has announced that the US, Russia and Ukraine will meet at the Munich conference to talk about ending the Ukraine warhttps://t.co/PZoHM6aPE1 pic.twitter.com/HRMw1ASrPE
Тя обаче заяви, че не е ясно дали Европа е готова да поеме тази отговорност и се опасява, че подкрепата за украинските войски ще бъде прекъсната.
Естонският политик Марко Микелсон предупреди за „мрачен ден за Европа“.
Киър Джайлс, старши консултант в Chatham House, заяви, че Хегсет е изключил надеждни гаранции за сигурността на Украйна от САЩ или НАТО, но всяко прекратяване на огъня ще бъде кратко и ще даде на Русия възможност да възстанови по-бързо сухопътните си сили.
„Паралелите с 1938 г. биха могли да бъдат само по-ясни, ако Тръмп беше вдигнал банкнота и беше казал, че г-н Путин го е уверил, че няма повече териториални амбиции в Европа“, каза Джайлс пред Newsweek, визирайки умиротворяването на Хитлер от британския министър-председател Невил Чембърлейн преди Втората световна война.
Кирил Шамиев, сътрудник в Европейския съвет за външна политика, заяви пред Newsweek: „Не се заблуждавайте, посланията на Тръмп и Кремъл за преговорите и потенциалното мирно споразумение изглеждат като огромно облекчение и дискурсивна победа за Русия... от руска гледна точка това вече е голяма пиар победа.“
Той добави, че Тръмп е отбелязал, че е прехвърлил вината за войната върху Байдън.
Фондовият пазар в Русия
Тъй като засегнатата от санкциите руска икономика е изправена пред трудности, Путин ще бъде подкрепен от ръста на руския фондов пазар в четвъртък.
![путин](https://m.netinfo.bg/media/images/51004/51004214/r-657-4000-putin.jpg)
Московската борса (MOEX) и индексът RTS скочиха с повече от шест процента. Рублата, чиято стойност рязко се понижи през последните месеци, се укрепи с 3,72% спрямо щатския долар до 90,5.
Пека Калиониеми, създател на сайта Vatnik Soup, който анализира руската дезинформация, написа в X, преди това Twitter, че разговорът на Тръмп с Путин е дал огромен тласък на московската фондова борса и че президентът на САЩ „сега спасява Кремъл от ръба на икономическата катастрофа“.
Въпреки това Путин все още е изправен пред неспокойна икономика с инфлация от 9,5%, която централната банка се опитва да ограничи с рекорден основен лихвен процент от 21%.
Тя се подхранва от военните разходи на Путин и недостига на работници, изострен от огромните жертви в Украйна и нарастващата демографска криза.
Междувременно санкциите на САЩ, наложени от предишната администрация на Байдън, допълнително задълбочиха проблемите на икономиката, като „флотът в сянка“, използван за транспортиране на петрол, създава допълнителни проблеми за износа на енергийните ресурси, които носят приходи на Русия.
Без опозиция, МНС и Белият дом
В неделя се навършва първата годишнина от смъртта на Алексей Навални - най-изявеният руски опозиционер, с когото Путин се сблъска по време на своето президентство. Множество западни държави обвиниха руското правителство, че е замесено в смъртта му, и изглежда, че няма признаци някой с подобен профил да поеме неговата роля.
Путин ще бъде подкрепен и от стъпката на Тръмп миналия месец да наложи санкции на Международния наказателен съд, който през 2022 г. издаде заповед за арест на руския лидер.
Джереми Пици от организацията Global Rights Compliance, която помага на Киев да документира руските военни престъпления, заяви пред Newsweek, че са необходими наказателни присъди за лицата, отговорни за незаконните действия на Русия в Украйна, както и финансови обезщетения.
Това е от съществено значение, за да се гарантира прекратяването на незаконните действия на Русия и връщането на всички украински територии, придобити от 2014 г. насам, каза той, защото в противен случай мирът ще бъде само на думи.
Междувременно Сенатът на САЩ утвърди Тулси Габард за директор на националното разузнаване след въпроси от страна на републиканците и демократите относно нейни предишни коментари, които според тях са били съпричастни към Русия.
„Тази война и страдания можеха лесно да бъдат избегнати, ако администрацията на Байдън/НАТО просто беше признала легитимните опасения на Русия за сигурността“, написа тя в Туитър през 2022 г.
Габард отхвърли твърденията, че е разпространявала проруски възгледи, като заяви: „Не обръщам внимание на руската пропаганда“.
Европа на заден план
С едно телефонно обаждане Тръмп преобърна дългогодишната политика на САЩ по отношение на войната в Украйна. Но макар Кремъл да потвърди, че е започнал планирането на преговорите, Мари Дюмулен, директор на програмата за по-широка Европа на Европейския съвет за външна политика, заяви, че не е ясно как САЩ възнамеряват да водят тези преговори.
Каквото и да се случи, Путин изглежда има предимство пред европейските си съперници.
Дюмулен заяви пред Newsweek, че също така не е известно дали САЩ възнамеряват да разговарят поотделно с Русия и Украйна, за да ги съберат на една маса, или други важни заинтересовани страни, включително Европа, ще играят роля.
Файненшъл таймс съобщи, че европейските държави се опасяват, че ще бъдат оставени да поемат разходите за следвоенната сигурност и възстановяването на Украйна, тъй като остават изключени от американско-руските преговори.
„Като изключиха перспективата за членство на Украйна в НАТО и като прехвърлиха тежестта на бъдещата европейска сигурност върху европейците, американските официални лица вече се лишиха от важни лостове, които биха могли да използват в бъдещи преговори, за да принудят Русия да направи отстъпки“, каза Дюмулен.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!