Б лизо половината хора по света се страхуват, че ще станат жертва на мъчения, ако бъдат арестувани, сочат резултатите от проучване на правозащитмата организация „Амнести интернешънъл“ (Amnesty.org), цитирано от Ройтерс и Франс прес.
Най-голям е страхът от мъчения в Бразилия и Мексико,
където съответно 80 и 64% от анкетираните казват, че няма да се чувстват в безопасност, ако попаднат в ареста. Най-малък е този страх в Австралия и Великобритания – съответно 16 и 15%, сочи проучването, обхванало 21 хил. души в 21 страни.
Международната организация за защита на човешките права започна нова двугодишна кампания за прекратяване на мъченията.
„Макар че правителствата са забранили тази дехуманизираща практика със закон и са признали всеобщото отвращение от съществуването ѝ, много от тях извършват мъчения или ги улесняват на практика“, посочва „Амнести“ в нов доклад.
Организацията изтъква, че през последните пет години е регистрирала инциденти, свързани с изтезания в 141 страни, сред които 79 от 155-те държави, подписали конвенцията на ООН срещу мъченията от декември 1984 г.
В проучването на „Амнести“ се забелязва и един тревожен феномен:
36% от анкетираните са заявили, че смятат мъченията за нещо понякога необходимо и приемливо,
за да се получат информации с цел защита на населението, отбелязва Франс прес.
Мъченията „бяха превърнати в нещо почти нормално, станаха рутина“, заяви генералният секретар на „Амнести“, Салил Шети, на пресконференция в Лондон по случай началото на кампанията „Да спрем мъченията“.
Подкрепата за използването на мъченията е с различна степен според страните, като в Китай или Индия има 74% привърженици, а в Гърция и Аржентина – съответно 12 и 15%, сочи проучването на „Амнести“.
Във Великобритания, където страхът от мъчения е най-слаб от всички страни, 29 процента от анкетираните подкрепят използването на изтезания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!