А мерикански военен самолет е провел разузнавателна мисия в оспорваното въздушно пространство над Черно море за първи път, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна преди близо три години, показват данни от полетни регистри.
Този ход – забелязан за първи път в сряда от анализатора на открити източници MeNMyRC – може да сигнализира за нова, по-смела стратегия на Пентагона при управлението на президента Доналд Тръмп.
Пентагонът и руското Министерство на отбраната не са отговорили на исканията за коментар преди публикуването на информацията.
Тръмп: Опитваме се да сключим сделка с Украйна
Защо това е важно?
Американските военновъздушни сили по-рано изпращаха разузнавателни самолети над Черно море от съюзнически бази в Европа, за да следят военните движения в Крим, анексиран от Русия през 2014 г.
След началото на войната между Русия и Украйна през февруари 2022 г. тези мисии с екипаж на борда бяха заменени от безпилотни полети, което вероятно отразяваше опасения за сигурността на американските военнослужещи.
Русия към САЩ: Откажете се от украинските редкоземни минерали
Какво знаем?
Данни от GPS сигнали, засечени от уебсайта Flightradar24, показват, че американски разузнавателен самолет RC-135V Rivet Joint, използващ позивния „JAKE17“, е навлязъл дълбоко в Черно море в сряда.
Самолетът е кръжал в международното въздушно пространство на около 160 км югозападно от Севастопол – основната руска военноморска база на Кримския полуостров – в продължение на около четири часа.
Картата на Newsweek, базирана на Координирано универсално време (UTC), проследява полета от 5 февруари, който се отклонява от по-предпазливата практика на използване на крайбрежното въздушно пространство на НАТО – над Румъния и България.
Според ВВС на САЩ, самолетите Rivet Joint осигуряват почти в реално време разузнавателни данни, анализ и предаване на информация, като на борда им работят над 30 души, включително офицери по електронна война и разузнавателни оператори.
ВВС на САЩ разполагат няколко такива самолета на съюзнически бази в Тихия океан, където те наблюдават противници като Китай и Северна Корея.
Тръмп: С Путин можем да предприемем стъпки за прекратяване на войната
Пренареждане на приоритетите?
В публикация в социалната мрежа X, анализаторът MeNMyRC предположи, че ВВС на САЩ може да са получили „нови заповеди“ от Пентагона.
Ако това е вярно, това би могло да представлява предизвикателство за Кремъл, особено ако тези пилотирани разузнавателни мисии бъдат съчетани с интензивни полети на американски дронове.
„След началото на войната САЩ спряха пилотирани операции край Севастопол. Това е сериозна промяна в тактиката.“ – написа MeNMyRC.
През март 2023 г. ВВС на САЩ преразгледаха безпилотните си мисии в Черно море, след като два руски изтребителя прихванаха и свалиха американски дрон MQ-9.
Впоследствие полети на американски дронове бяха възобновени, но на значително по-голямо разстояние от Крим.
Москва многократно е обвинявала Вашингтон, че използва събраните разузнавателни данни, за да помага на Украйна при насочването на удари с прецизно въоръжение.
Ще донесе ли Тръмп мир в Украйна – или просто нова сделка?
Не само САЩ наблюдават Крим
САЩ далеч не са единствената държава от НАТО, която следи руските военни в Крим.
Кралските военновъздушни сили на Великобритания (RAF), които разполагат с три разузнавателни самолета RC-135W Rivet Joint, редовно извършват мисии над Черно море, но от по-голямо разстояние.
Американският Rivet Joint JAKE17, който в момента е базиран в RAF Mildenhall, Англия, също извършва редовни мисии около руския анклав Калининград на Балтийско море.
Тръмп започна преговорите за мир в Украйна с: Не искам да нараня Русия
Какво казват експертите?
Специалистът по платформата RC-135, MeNMyRC, заяви пред Newsweek:
„Тази мисия определено носи допълнителен риск както за екипажа, така и за самолета. Руски и китайски изтребители често са доста агресивни при прихващането на самолети в международното въздушно пространство. Имало е няколко случая, при които бойни самолети са се приближавали опасно близо до разузнавателни машини или са пресичали пътя им („thumping“). Ако такива полети зачестят, вероятността от случайно въздушно сблъскване се увеличава.“
Американският анализатор по външна политика Блейк Алън коментира в X:
„Връщането на стратегически активи на САЩ в Черно море (RC-135 операциите бяха ключов метод за проследяване на руското военно струпване) съвпада с появата на слухове, че западните ограничения за удари в дълбочина са били премахнати – това е любопитно развитие.“
Тръмп обясни пред Давос как ще принуди Русия към мир
Какво следва?
НАТО ежедневно извършва въздушно наблюдение по западните граници на Русия, така че не е сигурно дали Кремъл ще види необходимост от незабавна и категорична реакция на евентуално подновяване на пилотираните разузнавателни мисии на САЩ над Черно море.
Президентът Доналд Тръмп води кампания с обещание за бързо прекратяване на войната в Украйна, а руският президент Владимир Путин вероятно все още обмисля дали да предприеме нов дипломатически ход спрямо Белия дом.
* Във видеото: Най-опасните оръжия на Русия
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!