В оенноморските сили на САЩ изгубиха изтребител F/A-18 Super Hornet на стойност 60 млн. долара, след като той падна зад борда на самолетоносача USS Harry S. Truman в Червено море.
Според изявление на ВМС, инцидентът е станал по време на маневра за избягване на ракетен обстрел, извършена, докато корабът е бил атакуван от йеменските бунтовници хути. Първоначалните доклади сочат, че рязък завой на „Труман“, с цел избягване на атаката, е допринесъл за изпадането на изтребителя зад борда, съобщиха от ВМС, цитирани от CNN.
Йеменските бунтовници хути обявиха в понеделник, че са извършили атака с дронове и ракети срещу самолетоносача, който се намира в Червено море като част от мащабната операция на американската армия срещу подкрепяната от Иран групировка.
Няма жертви, но един моряк е получил леко нараняване, уточниха от Военноморските сили.
Navy (DEI) loses a $60 million jet at sea after it fell overboard from an aircraft carrier.. woops!: Story:
— Dane (@UltraDane) April 28, 2025
A US Navy F/A-18 Super Hornet fighter jet has been “lost” at sea after it fell overboard from the USS Harry S. Truman aircraft carrier while it was being towed on board,… pic.twitter.com/iHFMsj29xq
„F/A-18E беше активно теглен в хангара, когато екипажът, извършващ маневрата, загуби контрол над самолета. Самолетът и теглещото го превозно средство са изгубени зад борда“, се казва в официалното изявление. „Моряците, теглещи самолета, са предприели незабавни действия да се отдалечат от него преди изпадането му зад борда. Провежда се разследване.“
Втори американски източник заяви пред CNN, че самолетът е потънал. Индивидуален изтребител F/A-18 струва над 60 милиона долара, по данни на ВМС.
Самолетоносачите на Военноморските сили на САЩ – най-големите военни кораби в света, с дължина близо 335,28 метра и водоизместимост от почти 100 000 тона – са изненадващо маневрени за размера си. Задвижвани от два ядрени реактора, поддържащи четири витлови вала, носачите от клас Nimitz, какъвто е и Truman, могат да достигат скорости над 34 мили в час.
Точните подробности за маневрата на Truman не са разкрити, но снимки и видеозаписи на кораба и други носачи от клас Nimitz, публикувани на сайта на Министерството на отбраната на САЩ, показват, че тези масивни кораби могат да се наклонят значително при остри завои с висока скорост.
Карл Шустер, бивш капитан от ВМС на САЩ, каза пред CNN, че самолетоносачите, опитващи се да избегнат ракетна атака, използват тактиката „зиг-заг“.
„Обикновено правите поредица от редуващи се завои от 30 до 40 градуса. Всеки отнема около 30 секунди във всяка посока, но завоят започва рязко. Това е като каране на зигзагообразна кола“, коментира Шустер.
„Корабът се накланя на около 10 до 15 градуса по време на завоя, но измества позицията си с около 90 до 180 метра от всяка вероятна точка на прицелване, особено ако се движи с максимална скорост“, допълни той.
Повтарящи се атаки
🚨 An F/A-18 Super Hornet fighter jet and its tow tractor "fell overboard" from the aircraft carrier USS Truman in the Red Sea. — US Navy
— MenchOsint (@MenchOsint) April 28, 2025
This is the second of the type lost during US' bombing campaign against Yemen.
Unit cost: $72 million pic.twitter.com/KXYFt0i1lq
Ударната група на самолетоносача Truman е разположена в Близкия изток и е била в Червено море при инцидента. Военноморските сили подчертаха в понеделник, че ударната група и нейното въздушно крило „остават напълно способни да изпълняват своята мисия“.
Truman многократно е бил обект на атаки от хутите. Той попадна в заглавията през февруари, когато се сблъска с търговски кораб край бреговете на Египет; няма съобщения за пострадали. Друг F/A-18 от Truman също беше „погрешно обстрелян и свален от крайцера USS Gettysburg в Червено море“ през декември; и двамата пилоти са катапултирали успешно и са в безопасност.
Други кораби на ВМС на САЩ в региона също са попадали под огъня на хутите. В началото на 2024 г. американски разрушител в Червено море беше принуден да използва оръжейната си система Phalanx Close-In – последната линия на защита срещу ракетни атаки – когато ракета, изстреляна от хутите, се приближи на близо километър разстояние, което означава, че до удара са оставали буквално секунди.
Целенасочените атаки на хутите към американски военни кораби в този район започнаха, след като американският флот се намеси, опитвайки се да предотврати атаките им срещу търговски кораби, насочващи се към Израел, като протест срещу операцията в Газа от октомври 2023 г.
През последните седмици администрацията на Тръмп засили въздушните удари по обекти на хутите в Йемен, което предизвика ответни заплахи от страна на бунтовническата групировка срещу американски военни кораби.
„Йемен няма да се откаже от операциите си в подкрепа на палестинския народ, докато израелската агресия срещу Газа не спре и обсадата не бъде вдигната“, се казва в изявление на контролираните от хутите въоръжени сили в Йемен по-рано този месец, след като въздушен удар на САЩ срещу петролно пристанище в Западен Йемен уби десетки души.
Военизираната групировка заяви, че „агресията на САЩ“ срещу Йемен ще доведе единствено до „по-нататъшно насочване, ангажиране и конфронтация“.
В понеделник хутите твърдяха, че при американски въздушен удар е бил засегнат затвор, в който са държани африкански мигранти, като са загинали десетки хора. Американската армия не коментира обвиненията.