И ранските военни са засекли американски безпилотник няколко часа преди инцидента на 13 юни над водите, където е станала предполагаемата атака срещу танкерите и се опитали да го свалят с ракета.
Това съобщи Си Ен ен, позовавайки се на официален американски представител. По негови данни „ракетата не достигнала целта и паднала във водата”.
Преди обстрела дронът засякъл сближаване на ирански кораби с танкерите. Но апаратът не е регистрирал никакви доказателства за нападения на иранските кораби срещу танкерите.
Международната общност трябва да изработи единна позиция към действията на Иран в Оманския залив.
Това заяви и.д. военен министър на САЩ Патрик Шанахън преди срещата с португалския му колега Жоау Кравиню във Вашингтон.
Той бе попитан какви действия ще предприемат САЩ в Оманския залив. „Имаме международен проблем в Близкия изток. Това не е проблем (само) на САЩ. Главната задача на Болтън (президентският помощник по сигурността), на Помпео (държавният секретар) и на мен е да се постигне международен консенсус по този международен проблем", каза временният ръководител на Пентагона, цитиран от tass.ru.
Той подчерта важността на „прозрачността при предаването на разузнавателните данни” на други страни. Шанахън отбеляза, че през последното денонощия САЩ са получили голям обем информация за инцидента и „продължават да предоставят разузнавателни данни” на съюзниците и партньорите. „Вие ще продължите да виждате как ние работим над това с цел изработването на международен консенсус", каза още той.
Шанахън заяви също, че международната общност трябва да изработи планове за действия при изостряне на обстановката в Оманския залив. „Ние винаги разработваме планове в случай на различни непредвидени обстоятелства. Аз преди вече подчертах необходимостта от изработването на международен консенсус. Погледнете ситуацията (в Оманския залив): норвежки кораб, японски кораб, (в района) са кралство Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. 15 на сто от световните нефтени доставки преминава през Ормузския пролив, затова е необходимо да разработваме планове в случая на извънредни обстоятелства, ако ситуацията се влоши”, поясни още и.д. военният министър.
Той изтъкна и необходимостта да се оказва по-голяма подкрепа на страните от региона след инцидента с двата танкера.
По думите му командващият Комитета на началник- щабовете на въоръжените сили ген. Джоузеф Данфорд е в постоянен контакт с ръководителя на Централното командване (СЕНТКОМ) на американските въоръжени сили генерал-лейтенант Кенет Маккензи, който отговаря най-вече за Близкия изток и Централна Азия. "Той (Данфорд) иска да се убеди, че генерал Макензи и Централното командване притежават средства и подкрепата, необходими за изпълнение на своите мисии”, пояснил Шанахън.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!