Държавният глава на Корейската народнодемократична република Ким Чен-ун заяви, че ракетните му войски са готови "да уредят сметките със САЩ" в отговор на включването на американски бомбардировачи Б-2 в съвместни учения на САЩ с Южна Корея, предаде АП.
Вчера двата бомбардировача Б-2 "Спирит" извършиха тренировъчен полет над Южна Корея. Те излетяха от военновъздушната база "Уайтман" в щата Мисури и поразиха фиктивни цели на южнокорейска територия с небойни боеприпаси и се завърнаха в САЩ.
Според съобщението на американското командване полетът е демонстрирал способността на САЩ да нанасят прецизни удари на далечни разстояния, както и решимостта им да гарантират сигурността на съюзниците си в Азиатско-Тихоокеанския регион.
Коментарът на Ким Чен-ун, който бе направен по време на среща с висши генерали рано в петък, е само част от надигащата се вълна заплахи, целящи да подчертаят раздразнението на Пхенян от ученията и от санкциите на ООН заради извършения от него ядрен опит.
Ким Чен-ун е подписал
"окончателен план за техническа подготовка на стратегически ракетни войски за нанасяне на удар по континенталната територия на САЩ и островите Хавай и Гуам, а също и по Южна Корея" в случай на провокации, предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на севернокорейската агенция КЦТА.
Лидерът на Северна Корея заяви, че страната му няма да наблюдава пасивно "подготовката на САЩ за агресия" и ще направи всичко необходимо за защитата на своя суверенитет.
На централния площад в Пхенян днес десетки хиляди военнослужещи, работници, служители и студенти участваха в голям антиамерикански митинг. Те заявиха, че подкрепят призива на държавния лидер армията и народът да отговорят с твърди мерки "на провокационните военни действия на САЩ и Южна Корея", предаде ИТАР-ТАСС.
Участниците в митинга увериха, че са готови "да изтрият от лицето на земята американските агресори" и да отвърнат със "свещена война" на провокациите на южнокорейския режим, "накърняващ достойнството на ръководството на народната република".
Радиостанциите в КНДР излъчват популярни патриотични и народни песни, също и военни маршове.
Южнокорейските въоръжени сили наистина регистрираха повишена активност в базите за ракети със среден и голям обсег на Северна Корея, съобщи агенция Йонхап, цитирана от ИТАР-ТАСС.
В съответните райони активно се движат по-специално
автомобили и войски. Според военни източници поделенията са
поставени в готовност.
"Има вероятност те да нанесат реален
удар",
смята източник на Йонхап.
Според специалисти от Сеул КНДР е поставила на бойно дежурство близо 1000 балистични ракети. Около 700 от тях са модернизирани съветски образци тип "Скъд" с далечина на полета 300 до 500 км, а още 300 - балистични ракети "Нодон" с обсег 1300 км. Те могат да поразяват цели в Южна Корея и в по-голямата част от територията на Япония.
Същевременно министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл заяви, че решението на Вашингтон да включи двата бомбардировача в ученията с Южна Корея е било част от обичайни тренировъчни маневри и не е имало за цел да предизвика реакция от Северна Корея, предаде АП.
Хейгъл призна обаче, че провокативните действия и войнственият тон на Северна Корея през последните седмици
са
повишили опасността в региона.
"Трябва да осъзнаем тази реалност", добави той.
Министърът на отбраната говори пред репортери заедно с генерал Мартин Демпси, председател на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ. По думите и на двамата бомбардировачите Б-2 са били послание по-скоро към съюзниците, отколкото към Пхенян.
"Севернокорейците трябва да разберат, че това, което правят, е много опасно", заяви Хейгъл. "Не мисля, че ние правим нещо извънредно или провокативно или нещо извън сферата на това, което нациите правят, за да защитят собствените си интереси", допълни министърът.
Иран, Северна Корея и Сирия блокираха приемането на международен договор, регулиращ търговията с оръжия, предадоха световните агенции.
Трите страни заявиха, че не могат да приемат проекта, който според тях представлява заплаха за способността им да се защитават.
За да бъде приет, договорът трябваше да получи подкрепата на всички 193 членки на ООН на конференцията по проблемите на търговията с оръжия, която започна преди 10 дни в централата на ООН в Ню Йорк.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун изрази "дълбоко разочарование" от провала на преговорите.
При това положение проектът може да бъде поставен за гласуване в Общото събрание на ООН, където ще е нужно мнозинство от две-трети, за да бъде приет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!