Преди няколко дни съветникът на президента на САЩ Барак Обама по въпросите на националната сигурност генерал Джеймс Джоунс се оттегли от поста си и веднага се заговори, че многобройните оставки в екипа на президента през втората година от мандата му са показателни за липсата на ентусиазъм в Белия дом.
Според официалната версия оттеглянето на Джоунс се дължи на изтощение от напрегнатата работа или лични ангажименти, но републиканците смятат, че става дума за вътрешни разногласия в Белия дом, пише британският в. "Гардиън".
Досега, освен
ген. Джоунс, оставка подаде
и почти целият екип от икономически съветници, както и началникът на канцеларията Рам Еманюъл, който се кандидатира за кмет на Чикаго.
До края на годината се очаква да напуснат съветникът по икономическите въпроси Лорънс Самърс и председателката на Съвета на икономическите съветници на президента Кристина Ромър.
Министърът на отбраната Робърт Гейтс пък смята да се оттегли от поста в началото на следващата година, а старшият съветник на Обама Дейвид Акселрод ще се завърне в родния си Чикаго по същото време, където ще работи за повторното кандидатиране на Обама на изборите през 2012 г.
Рейтингът на Обама спадна
от 70% миналата година до около 45% одобрение, така че промените в състава на екипа на Белия дом дават възможност за обръщане на тази тенденция и промяна в икономическата и външната политика, както и на политическата стратегия. Необичайното обаче е, че тези оставки идват преди резултатите от междинните парламентарни избори, а не след това, когато обикновено се правят такива промени в екипа, отбелязва "Гардиън".
Миналият месец говорителят на Белия дом Робът Гибс обясни, че причината за оставките са 15-16-часовите работни дни седем дни в седмицата. Политологът от университета "Рътгърс" професор Рос Бейкър е съгласен, че изтощението е фактор, но приписва напусканията на мащабите на проблемите, с които е трябвало да се справя екипът, особено в икономическата област.
"Гардиън" цитира президентския историк и автор на "Лидерите, които заслужаваме" Алвин Фелценбърг, който в блога си пише: "Тези напускания отразяват стила на водачество на Обама. Защо той толкова се затруднява да спечели и запази лоялността на хора извън вътрешния си кръг е загадка."
В. "Вашингтон
таймс" цитира републиканския анализатор
Майк Маккена, че става дума за
"бавно почистване на къщата",
което обаче "никога не се прави в месеца преди изборите, а винаги в месеца след тях".
Според Маккена оставките са признак за липса на ентусиазъм в Белия дом.
"Това изпраща послание на всички, че ето вижте, дори и хората на върха вече не са мотивирани. Те започват да мислят повече за себе си и за следващата стъпка в кариерата си, вместо за победата на отбора. Това е фундаментално правило, което се пренебрегва с лека ръка, а никой нищо не казва", отбелязва Маккена пред "Вашингтон таймс".
Междувременно
Обама отправи
призив към съпартийците
си демократи да проявят въодушевлението
и енергията от 2008 г.
на изборите за Конгрес на 2 ноември, предаде АП.
Президентът говори на голям предизборен митинг на Демократическата партия във Филаделфия на 10 октомври. Той каза, че водената от него политика ще бъде залог на изборите за подновяване на една трета от Сената и на цялата Камара на представителите на 2 ноември. Републиканците са твърдо решени да блокират всяка наша стъпка, каза Обама.
Заедно с него на митинга бе вицепрезидентът Джо Байдън.
Митингът във
Филаделфия е втората от общо четири
внушителни предизборни прояви, на които
демократите възлагат надежди в
предизборната кампания.
Тази година обаче ентусиазмът е значително отслабнал и мнозина демократи и поддръжници на партията вероятно ще се въздържат да гласуват. Затова републиканците хранят основателни надежди, че ще извоюват мнозинство и в Камарата на представителите, и в Сената, отбеляза АП.
На мястото на генерал Джеймс Джоунс ще бъде назначен неговият заместник Том Донилън. Джоунс бе сред основните автори на новата стратегия на Белия дом в Афганистан и Пакистан, обявена през декември 2009 г.
Донилън досега бе главният координатор на Белия дом на дейността на зам.-директорите на американските служби за сигурност. Той е смятан за един от най-добрите познавачи на американската политика в сферата на вътрешните работи и сигурността.
Оставката на генерал Джоунс не е изненадваща, посочва АП. Той се оттегли от активна военна служба през 2007 г. след 40 години във въоръжените сили на САЩ, от самото начало планираше да напусне след две години като съветник, посочва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!