Н овият президент Доналд Тръмп е показал през годините, че е непредвидим, че лесно променя мнението и настроенията си и че трудно може да се вярва на думите му.
Вижте кадри от речта на победата на Тръмп
Все пак той отправи няколко съвсем конкретни обещания по време на предизборната си кампания, на които изглежда наистина държи, защото не се отрече от тях, както направи с много от нещата, казани от него.
Тръмп зарадва Ердоган и Путин, притесни Меркел и Оланд
Първите реакции на известните след победата на Тръмп
От друга страна, въпреки че нееднократно е сменял политическите си пристрастия, като президент на САЩ на милиардера ще му се наложи да работи с републиканско мнозинство в Конгреса, което вероятно ще бъде определящо и за неговата политика.
В края на октомври Доналд Тръмп говори в Гетисбърг, Пенсилвания и представи план за първите си 100 дни на власт.
Планът се фокусира в три основни области. Прочистване на Вашингтон, включително чрез налагане на ограничения за мандатите в Конгреса, защита на американските работници и възстановяване на върховенството на закона.
Тръмп също така изложи план за работа с Конгреса, целящ да въведе 10 законодателни акта, които ще отменят т. нар. „Обамакеър” (частичната здравна реформа, прокарана от настоящия президент на САЩ, Барак Обама, с която се въвежда задължителна здравна застраховка за мнозинството американци), ще се финансира изграждането на стена по границата с Мексико, ще се насърчат инвестициите в инфраструктура, ще се увеличат разходите за отбрана и възстановяване на военни бази, ще се отпуснат допълните средства за частното образование.
В сряда лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл коментира плановете на Тръмп.
По отношение на въвеждането на ограничения за мандатите в Конгреса Макконъл заяви, че „то няма да бъде на дневен ред в Сената”.
Макконъл също така поля със студена вода инфраструктурните планове Тръмп, като посочи, че не са основен приоритет.
Същевременно той определи отмяната на здравната реформа като „много важна точка от нашия дневен ред”, заедно с цялостна данъчна реформа и дерегулации. По отношение на стената по границата с Мексико Макконъл посочи, че граничният контрол трябва да се засили „по възможно най-ефективния начин”.
„Очакваме с нетърпение да работя с него”, коментира Макконъл бъдещите отношения с Тръмп. „Мисля, че ще сме ентусиазирани за повечето от нещата, на които той е вероятно ще настоява”.
Тръмп предлага в своя „договор с американския избирател” още замразяване на назначенията на нови федерални служители, официално определяне на Китай като страна, която манипулира своята валута, предоговаряне на Северноамериканското споразумение за свободна търговия, отказване от Тихоокеанското партньорство за свободна търговия, вдигне на ограниченията за добив на енергийни суровини, включително шистов нефт, спиране на плащанията за програмата на ООН против измененията на климата, експулсиране на близо 2 милиона незаконни имигранти, ограничаване на имиграцията от държави, където има терористична опасност, намаляване на данъците и увеличаване на разходите за сигурност и отбрана. В по-малка или по-голяма степен, всяко от тези предложения може да бъде подкрепено от републиканското мнозинство в Конгреса.
Неслучайно вчера акциите на частните затвори рязко поскъпнаха на фондовата борса в Ню Йорк, като пазарната капитализация на Corrections Corporation of America скочи с близо 43%. Докато Барак Обама настоява за премахването на тези институции, тъй като са доказано неефективни, то Тръмп вероятно ще увеличи броя и финансирането им.
В момента в САЩ има 13 частни затвора, в които излежават присъди 22 000 души. Голяма част от тях са незаконни имигранти в очакване да бъдат експулсирани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!