Иъ ъкнатият американски интелектуалец от еврейски произход Ноам Чомски, известен с критиките си към външната политика на САЩ и Израел в Близкия изток, не бе допуснат да изнесе лекция в палестински университет от израелските власти.
Случилото се преди няколко дни предизвика остри реакции сред либералните и интелектуални среди и накара самият Чомски да определи Израел като "Сталинистки режим".
Американският професор лингвист и философ от Масачузетския технологичен институт, който определя себе си като либертарен социалист, твърди, че е бил държан няколко часа на гранично-пропускателен пункт между Йордания и Западния бряг и в крайна сметка бил уведомен, че трябва да се върне обратно.
82-годишният Чомски бе поканен от представител на Палестинската национална инициатива (ПНИ) на Мустафа Баргути да изнесе лекция в университета "Бир-Зайт" близо до Рамала - първият и най-голям палестински университет.
ПНИ, която разполага с двама депутати в 132-местния палестински парламент, осъжда корупцията и настоява за реформи в палестинското общество, както и за
мирна съпротива с ненасилствени методи срещу Израел
Самият проф. Чомски избягва да тръби за случилото се и само лаконично разказва, че плановете му да говори в палестински университет са били осуетени по преценка на израелското вътрешно министерство.
Програмата му е включвала още посещение на Билиин и Хеброн, среща с палестинския премиер Салам Фаяд и с различни палестински организации и активисти. С него е пътувала и дъщеря му Авива, на която също е било отказан достъп.
Пред израелския всекидневник "Хаарец" той сравнява еврейската държава с режима на Сталин в бившия Съветски съюз.
При разпита, проведен от служител на вътрешното министерство на границата, професорът останал с впечатлението, че отказът е заради това, че е предпочел
палестински вместо израелски университет за лекциите си
След като отбелязал, че много пъти е имал лекции и в Израел, служителят прочел готовия според Чомски отговор: "Израел не е доволен от думите ви". Има ли правителство или държава в света, които да са, попитал професорът.
Говорител на израелското МВР обяви по-късно, че е станало недоразумение, тъй като молбата на Чомски е трябвало да бъде разгледана от военните, а не от вътрешното ведомство, понеже той е искал да посети само палестинските територии.
Асоциацията за граждански права в Израел окачестви забраната срещу Чомски като действие, "характерно за тоталитарен режим", бившият магистрат от Върховния съд на Израел Яков Туркел също разкритикува решението.
През 50-те години Чомски е живял няколко години в кибуц в Израел и е обмислял дори да се установи в страната.
Той не е единственият с подобен проблем обаче
Неговият съмишленик Норман Финкелщайн - син на оцелели от Холокоста евреи, преселени в САЩ, е дори още по-радикален критик на Израел, външната политика на САЩ, еврейските лобита в страната и злоупотребата с Холокоста.
През 2008 г. му бе отказано да влезе в
Израел поради опасения, че има "кокнтакти
с елементи, враждебни на Израел", вкл.
с лидера на "Хизбула" в Ливан.
Той бе разпитван на
летището "Бен Гурион" и качен на
обратен полет до Амстердам поради
"съображения за сигурност". ФИнкелщайн няма право да влиза в страната цели 10
години.
Върнатият Чомски: Израел е като при Сталин
На изтъкнатия американски интелектуалец от еврейски произход бе отказан достъп до палестинските територии, където трябваше да изнесе поредица лекции
18 май 2010, 15:02
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!