А мериканската компания за търговия на дребно „Уолмарт“, която има най-голямата в света мрежа от супермаркети, съобщи, че ще престане да продава стоки, на които е изобразено знамето на Конфедерацията, съобщи Си Ен Ен.
„Никога не сме искали да обиждаме когото и да било със стоките, които предлагаме. Предприехме мерки за изтегляне на всички артикули, на които е изобразено знамето на Конфедерацията, и от магазините, и от нашите сайтове“, заяви говорителят на компанията Браян Ник.
Същото решение е взела и компанията „Сиърс“, която заяви, че не продава такива знамена, но е решила да изтегли стоките с този символ, продавани от трети страни в нейните онлайн магазини, съобщи Ройтерс.
За този символ – синият кръст с бели звезди на червен фон, се заговори, след като миналата седмица бял мъж, движен от расистки подбуди, уби деветима души в църква на афроамериканската общност в Чарлстън, Южна Каролина.
Губернаторката на щата Ники Хейли предложи
знамето, свързано с Гражданската война и робовладелския Юг, да бъде махнато от територията на щатското законодателно събрание.
„Днес сме се събрали тук в момент на единство в нашия щат, без лоши мисли, за да кажем, че този флаг трябва да бъде махнат“, каза тя и припомни, че за мнозина това знаме символизира традиция, история, историческо наследство, приемственост. За други в Южна Каролина обаче то е символ на брутално и тиранично минало.
„Няма губещи или печеливши, но всичко това, което се случи миналата седмица, ни приканва да погледнем на това знаме по различен начин“, каза губернатор Хейли в присъствието на лидерите на основните политически сили в местния парламент.
Тя призова депутатите да гласуват флагът да бъде махнат, като предупреди, че ако те не вземат мерки, тя самата ще използва своята власт, за да премахне знамето.
Хейли съобщи, че въпросът с южняшкото знаме ще се обсъди на извънредно заседание на щатския Конгрес, което бе планирано за довършване на бюджетни въпроси.
Шест дни след стрелбата в историческа църква в Чарлстън, кметът на града Джо Райли заяви, че присъствието на знамето на Конфедерацията пред сградата на щатския Конгрес „изпраща смесени сигнали“ и че символът на провален опит за отцепване от подкрепящите робството южни щати
трябва да бъде сведен „до подходящия му исторически контекст“.
В момента знамето е издигнато на 9-метров пилон при паметник на войниците на Конфедерацията на северната морава на щатския Конгрес, пише в. „Вашингтон пост“.
За някои хора в Южна Каролина знамето е признание на уникалното място на този щат като първият отцепил се от държавата и дом по време на Гражданската война на някои от най-активните поддръжници на Конфедерацията. Знамето е преместено на това място през 2000 г. като компромис след протести срещу издигането на южняшкото знаме на върха на купола на щатския Конгрес от 1962 г., отбелязва вестникът.
Обвиненият за масовото убийство в Чарлстън – 21-годишният Дилан Руф на няколко снимки позира, развявайки знамето на Конфедерацията и горейки или осквернявайки националния флаг на САЩ, отбелязва Асошиейтед прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!