С тотици мъже, заловени при хайки за екстремисти от „Ал Кайда“, са изчезнали в секретна мрежа от затвори в южната част на Йемен, в които малтретирането е нещо обичайно, а мъченията са ужасни, пише днес Асошиейтед прес (AP) в собствено разследване. Агенцията веднага привежда и
един пример за такива мъчения – т.нар. „грил“, при който жертвата се връзка за „шиш“ като за печене и се върти в огнен обръч.
АП е документирала най-малко 18 нелегални затвора из Южен Йемен, които се администрират от Обединените арабски емирства или от йеменски сили, създадени и обучени от ОАЕ. За целта АП е използвала разкази на бивши задържани или на техните семейства, адвокати правозащитници и йеменски военни служители.
Всички тези затвори са или скрити, или са недостъпни за правителството на Йемен, което получава помощ от ОАЕ в гражданската война, която води с бунтовниците през последните две години. Секретните затвори са разположени във военни бази, пристанища, в едно летище, в частни вили и дори в един нощен клуб. Някои арестанти са били прехвърлени по въздуха в база на ОАЕ отвъд Червено море в Еритрея, според йеменския вътрешен министър Хусейн Араб.
Високопоставени американски служители от системата на отбраната признаха в сряда, че
силите на САЩ в региона участват в разпити на задържани в Йемен, но отрекоха тяхно участие или знание за нарушения на човешките права.
Разпитване на арестанти, които са били малтретирани, може да представлява нарушение на международното право, което забранява причастност към мъчения, посочва АП.
Hundreds of Yemenis have disappeared in the hunt for
— The Associated Press (@AP) June 22, 2017
al-Qaida militants. https://t.co/jdh7hXukM1 https://t.co/gR1rycv4kW
Няколко американски отбранителни служители, пожелали да дискутират темата при условие за анонимност, са признали пред АП, че силите на САЩ наистина участват в разпитите на задържани на различни места в Йемен, съставят въпроси, които други да задават, и получават протоколи от разпитите, извършени от съюзниците от ОАЕ.
Те потвърдиха, че високопоставени щатски военни ръководители знаят за твърденията за мъчения в затвори в Йемен, проучвали са тези твърдения,
но се задоволили с това да чуят, че не е имало никакво малтретиране в присъствието на американските сили.
„Ние винаги спазваме на високите норми на личностно и професионално поведение“, каза главната говорителка на Пентагона Дейна Уайт, когато АП я запозна с разкритията си. „Няма да си затваряме очите, защото сме задължени да докладваме за всякакви нарушения на човешки права“, добави тя.
В изявление пред АП правителството на ОАЕ отрече обвиненията и каза, че няма секретни затвори и че затворници не се измъчват по време на разпити.
В разкъсвания от война Йемен, обаче, юристи и семейства твърдят, че почти 2000 души са изчезнали в тайните затвори и това е толкова значителна цифра, че семействата протестират почти всяка седмица с искания за информация за изчезналите си синове, братя и бащи.
В един от основните комплекси за задържане на летището в Риян в южния град Мукала, бивши затворници разказват, че са били натъпквани в транспортни контейнери, изцапани с изпражнения и са стояли със завързани очи в продължение на седмици. Те казват, че са били
бити, подлагани на т.нар. „грил“ и насилвани сексуално.
Hundreds vanish into black site prison in Yemen. Many are handed to Americans, @mokhbersahafi reveals. https://t.co/8p9xVgXKIi pic.twitter.com/rshRYCVuSs
— The Associated Press (@AP) June 22, 2017
Според източник от йеменските сили за охрана, създадени от ОАЕ, американските сили понякога са били само на няколко метра разстояние. Източникът е пожелал анонимност, защото не е упълномощен да обсъжда този въпрос. Бивш затворник, държан шест месеца на летището в Риян разказва: „Можехме да чуем писъците. Цялото място е пропито със страх. Почти всички са болни, а останалите са близо до смъртта. Всеки, който дръзне да се оплаче отива директно в стаята за мъчения“. Той споделя, че е бил в контейнер, под който пазачите запалили огън, за да го изпълнят с дим. Подобно на другите затворници и той иска да остане анонимен, за да не бъде арестуван отново.
АП припомня, че шефът на Пентагона Джим Матис неотдавна похвали ОАЕ, наричайки страната „малка Спарта“ заради значимата ѝ роля в борбата срещу „Ал Кайда“. Американските сили изпращат въпроси на силите на ОАЕ, които държат арестантите, а след това получават обратно файлове и видеоматериали с отговорите, каза йеменският генерал Фараг Салем ал Басани, командир на базираната в Мукала Втора военна зона.
Той каза също, че САЩ са предали на властите списък с най-издирваните мъже, съдържащ много от онези, които впоследствие са били арестувани. Генералът отрече арестанти да са били предавани на американците и добави, че твърденията за мъчения са „преувеличени“.
До този момент участието на САЩ в разпити на задържани в Йемен не беше потвърдено.
Един йеменски офицер, който е бил назначен на работа на кораб край брега казва, че е видял поне двама задържани, които са водени на плавателния съд за разпит. Задържаните след това са взети от долната палуба, където са му казали, че американски експерти са провеждали разпити. Самият офицер не е имал достъп до тази палуба.
Старши американски военни категорично отричат военни да са участвали в каквито и да било разпити на йеменци на който и да било кораб. „Нямаме коментар по тези конкретни твърдения“, каза Джонатан Лиу, говорител на ЦРУ, добавяйки, че всички твърдения за злоупотреби са взети много сериозно.
Твърденията за участие на американци в разпитите бяха потвърдени и от още двама високопоставени служители в Йемен – един от министерство на вътрешните работи и друг от Първи военен окръг в провинцията, в която се намира Мукала. Те заявиха, че американци извършват разпити в морето, но поискаха анонимност, защото не са упълномощени да коментират ролята на САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!