"Саундтрак на изтезанията" от песни на Хулио Иглесиас и Джордж Харисън е бил пускан на затворниците, държани от режима на бившия чилийски диктатор генерал Аугусто Пиночет, твърдят изследователи, цитирани от Прес асосиейшън и вестник "Индипендънт".
Музиката, която била пускана силно по време на мъченията, била част от психологическите страдания, понесени от някои от хилядите политически противници, арестувани, след завземането на властта от Пиночет през 1973 г.
Според бивши затворници песента My Sweet Lord на Джордж Харисън, която е и саундтрак на филма на Стенли Кубрик "Портокал с часовников механизъм" (A Clockwork Orange, 1971), както и песни на испанския естраден певец Иглесиас, били пускани едновременно в продължение на дни.
Изследователка от Манчестърския университет е проучвала използването на музика в печално известните къщи за изтезания, концентрационни лагери и затвори на Пиночет. Бивша затворничка разказала как надзирателите й пеели италианския поп хит Gigi l'Amoroso (известна у нас като "Хубавата Джиджи"), когато я водели към стаята за разпити, и продължавали да пеят, докато я изтезавали.
Днес Чили отбелязва 40-годишнината от преврата на генерал Аугусто Пиночет срещу социалистическото правителство на Салвадор Алиенде.
Превратът беше извършен на 11 септември 1973 г. По време на диктатурата, продължила до 1990 г., загинаха 3200 души, 38 хил. бяха измъчвани, а стотици изчезнаха безследно.
По повод трагичната годишнина 1000 души се събраха по призива на социалните мрежи в квартала "Ла Монеда". Там те легнаха на земята за 11 минути, за да си спомнят, че президентският палат на Алиенде беше бомбардиран от силите на Пиночет именно на 11 септември.
По повод трагичната годишнина правителството на десноцентриста Себастиан Пинера и левицата на бившата президентка Мишел Бачелет, която се бори за преизбиране, организираха отделни възпоменателни прояви.
Бачелет отбеляза трагичната годишнина и като посети вила "Грималди" на един от хълмовете край столицата Сантяго. Сега имението е парк, но по време на диктатурата е било един от най-зловещите центрове за задържане. В него Бачелет и майка й са понесли мъчения, за които бившата президентка предпочита да не говори. Преди време майка й сподели, че става дума за нещо непростимо. След това задържане двете жени са заминали в изгнание в Австралия и Германия.
Шейсет и една годишната Бачелет е лекар по образование и беше президент на Чили от 2006 г. до 2010 г. После оглави агенцията на ООН за жените, преди да започне битка за преизбирането си за президент.
Баща й генерал Алберто Бачелет заемаше висш пост в министерството на отбраната по времето на Алиенде. Той беше задържан след преврата, съден за измяна и почина в затвора на 51 години през 1974 г. Преди две години чилийското правосъдие започна разследване за обстоятелствата около смъртта му.
Годишната от преврата се отбелязва и с десетки пиеси, книги, фотоизложби, документални филми.
Протестиращи обаче влязоха в сблъсъци с полицията, хвърляйки камъни и коктейли "Молотов" и издигайки горящи барикади, предаде АП. Полицията арестува 13 души сутринта и съобщи, че при сблъсъци през нощта е бил ранен полицейски служител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!