А мериканският президент Доналд Тръмп върна страната си на курса на дистанциране и критики към Куба. Тръмп отмени наречената от него "напълно едностранчива сделка" с Хавана, сключена от предшественика му Барак Обама.
В последните две години на управлението му, една от устойчивите цели на Обама бе подобряване на отношенията с карибския комунистически остров.
Първото посещение на Кастро в САЩ след встъпването му в длъжност
Куба се сбогува с Фидел Кастро
През 2015г. бяха възобновени дипломатическите отношения между двете страни, като в Хавана и Вашингтон съответните посолства заработиха след над 50-годишно прекъсване.
Миналата година Обама посети Хавана, а наред с това отпаднаха някои от търговските и други ограничения, произлизащи от американското ембарго върху Куба.
Указ на Тръмп отмени някои от елементите на споразумението. Контрамерките ще забранят отново самостоятелните пътувания на американци към острова. Американски круизи и авиокомпании обаче ще могат да летят до там, а посолствата ще останат отворени.
Новата президентска администрация обаче ще ограничи американски инвестиции в Куба, които според Тръмп "подсилват военен монопол, който експлоатира и малтретира гражданите" на острова.
Сегашният американски президент изнесе и реч по повода в Маями, в която
определи сделката на Обама като "ужасна и погрешна".
Мнението на милиардерът е, че Куба си е осигурила твърде много отстъпки от САЩ, но "сега тези дни приключиха".
Доналд Тръм още изтъкна, че наказателните икономически и други мерки спрямо карибския остров ще останат в сила, докато Хавана не освободи политическите затворници, спре да малтретира дисидентите и започне да зачита свободата на словото.
"Ние повече няма да мълчим пред комунистическото потисничество.
Америка отхвърля потисниците на кубинския народ. Те са отхвърлени официално днес - отхвърлени", заяви американският президент в типичен стил.
Тръмп също така обвини кубинското правителство, че предоставя оръжия на Северна Корея и съдейства за дестабилизиране на ситуацията във Венецуела. Той призова Хавана да се бори за сделка със САЩ, която да съответства на "интересите както на нейния народ, така и на нашия народ, а също на натурализираните в САЩ кубинци".
Кубинските власти изразиха неодобрението си към мерките на Тръмп, "утежняващи ембаргото върху Острова". Това гласи официално съобщение по държавната телевизия на Острова, след речта на Тръмп в Маями.
От Хавана обаче заявяват и готовност да продължат "диалога и съдействието" с Вашингтон.
Икономическото и политическо ембарго на САЩ над Куба датира от 1961 година. През 2014 Барак Обама промени дипломатическият курс и обяви, че политиката от времето на Студената война не е дала нужния резултат.
Обама многократно се срещна със сегашния кубински лидер Раул Кастро, наследил на поста своя брат - дългогодишния комунистически диктатор Фидел Кастро.
Двамата братя, наред с Ернесто "Че" Гевара, са сред лидерите на революционното движение, наложило социалистическото управление на Куба от 1959г. насам. Фидел Кастро почина в края на миналата година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!