Б лизо 50 индианци, демонстриращи срещу прокарването на нефтопровод през свещените им земи, бяха арестувани, след като полицията премахна палатковия лагер на протеста в Северна Дакота.
На практика първото нещо, което новият президент на САЩ Доналд Тръмп направи, след като встъпи в длъжност, беше да подпише указ за рестартиране на работата по нефтопровода Dakota Access, заемайки страната на петролните корпорации срещу индианците.
Откриха рекордно находище на шистов нефт в САЩ
Добивът на газ и петрол = земетресения
Полагането на тръбите по 1886-километровото трасе беше спряно в края на миналата година от администрацията на Барак Обама, който призова за допълнителни проучвания на въздействието на проекта върху околната среда. Това стана след засилен обществен натиск и повече от половин година протести на сиуксите.
Първоначално тръбите трябваше да бъдат положени в района на разположения на север по река Мисури град Бисмарк с предимно бяло население. След протести там обаче трасето беше преместено на територията на близкия индиански резерват „Стоящата скала” на племето Сиукси.
Противниците на проекта твърдят, че той заплашва достъпа до питейна вода за индианците и милиони хора, живеещи покрай долното течение на Мисури, а също и че ще унищожи свещени места в резервата.
През миналата година представители на 50 индиански племена от САЩ и Канада се обявиха против сондажите за шистов газ и нефт в защитени зони и резервати и прокарването на нови нефтопроводи през техните територии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!